Máchelka srstnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMáchelka srstnatá
alternativní popis obrázku chybí
Máchelka srstnatá (Leontodon hispidus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Podčeleďčekankové (Cichorioideae)
Rodmáchelka (Leontodon)
Binomické jméno
Leontodon hispidus
L., 1753
Synonyma
  • pampeliška srstnatá
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení máchelky srstnaté

Máchelka srstnatá (Leontodon hispidus) je vytrvalá, žlutě kvetoucí, planě rostoucí rostlina "pampeliškovitého" vzhledu, která se v České republice vyskytuje poměrně hojně. Je v české přírodě původní druh a jedním ze dvou druhů rodu máchelka, které v ní rostou.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je rozšířena, mimo severních oblastí Skandinávie, Islandu a nejjižnějších středomořských oblastí, téměř po celé Evropě. Její původní areál ještě ostrůvkovitě sahá přes Malou Asii až na Kavkaz a do přilehlého okolí. Zavlečena byla i na východní pobřeží Spojených států a Kanady. V České republice roste hojně téměř po celém území, od nížin až do horských oblastí.[1][2]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vyhledává půdy dobře zásobené živinami, vlhké až mírně vysýchavé a převážně s řídkým, narušených rostlinným krytem. Roste na dobře osluněných místech na loukách, pastvinách, mezích, travnatých stráních, v zahradách i na kamenitých náspech podél cest nebo přímo v obcích. V závislosti na stanovišti kvete od června do září. Ploidie druhu je 2n = 14.[1][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina s jednou nebo několika v trsu rostoucími lodyhami vysokými 10 až 50 cm. Vyrůstá z krátkého, až do hloubky 20 cm sahajícího větveného oddenku. Lodyha je jednoduchá, bezlistá, jemně rýhovaná, hustě porostlá rozvětvenými stopkatými chlupy, na vrcholu je mírně ztlustlá a v horní části mívá jeden až tři drobné listeny. Listy vyrůstající v přízemní růžici mohou být dlouhé 5 až 30 cm a široké 0,5 až 4 cm. V obrysu jsou podlouhlé či obkopinaté, uprostřed bývají nejširší a u báze zúžené do křídlatého řapíku. Po obvodě jsou mělce vykrajovaně zubaté až chobotnatě peřenoklané a koncový úkrojek mají zřetelně větší než postranní, jsou porostlé stejnými chlupy jako lodyha.

Na konci lodyhy jednotlivě vyrůstají 15 až 30 mm velké úbory, které jsou v době před rozkvětem nicí. Obsahují po 30 až 50 oboupohlavných, jasně žlutých, pouze jazykovitých kvítků s ligulou dlouhou 10 až 15 mm s pěti zoubky na špičce. U okrajových kvítků bývá ligula na vnější straně červeně nebo šedozeleně proužkovaná. Kvítky s pestíkem tvořeným ze dvou plodolistů mají po pěti tyčinkách a dvou žlutých bliznách. Zvonkovitý, zelený až téměř černý zákrov je 10 až 15 mm dlouhý a 6 až 12 mm široký. Zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, chlupaté a umístěným ve vnější řadě odstávají vrcholy. Úbory se rozevírají brzy ráno a uzavírají nedlouho po poledni.

Plodem je hnědá, válcovitá, vrásčitá, 5 až 8 mm velká nažka, která si udržuje klíčivost obvykle jen po dobu kratší než rok. Pro podporu rozptylování větrem má nažka na konci světle hnědý, dvouřadý chmýr s pérovitými, u báze rozšířenými paprsky. Nažky z vnitřních kvítků úboru mají pod chmýrem zobánek.[1][3][4][5][6]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Máchelka srstnatá je vzhledově variabilní rostlina, což se nejvíce projevuje na ochlupení, velikosti a tvaru listů. V české přírodě jsou uznávány dvě variety, někdy také považované za poddruhy, lišící se hlavně oděním:

  • máchelka srstnatá pravá (Leontodon hispidus L. var. 'hispidus')
  • máchelka srstnatá olysalá (Leontodon hispidus L. var. 'glabratus' (W. D. J. Koch) Holub).[3][7]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je bez valného ekonomického významu. Pokud roste na pastvinách je dobytkem s oblibou spásána, při sušení se ale její listy drolí a ze sena vypadávají. V okrasných a speciálních trávnících (např. golfové hřiště) je nežádoucím plevelem. Na polích a zahradách vyrůstá v užitkových rostlinách jen ojediněle a znatelné škody nepůsobí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c PRANČL, Jan. BOTANY.cz: Máchelka srstnatá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 21.10.2012 [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. HASSLER, M. Catalogue of Life: Leontodon hispidus [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2017 [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c RYBKA, Vlastík. Vlhké louky. Ilustrace Radka Josková Jedličková. Praha: Ottovo nakladatelství, 2014. 550 s. ISBN 978-80-7451-441-8. Kapitola Máchelka srstnatá, s. 350–351. 
  4. a b Finland Nature and Species: Leontodon hispidus [online]. Luonto Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KILIAN, Norbert; HAND, Ralf; RAAB-STRAUBE, Eckhard. Cichorieae Portal: Leontodon hispidus [online]. EDIT - European Distributed Institute of Taxonomy [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. BOGLER, David J. Flora of North America: Leontodon hispidus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  7. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647–811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 29.05.2017]. Roč. 84, čís. 3, s. 647–811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]