Lysá skála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lysá skála
Lysá skála z úpatí Dlouhého vrchu
Lysá skála z úpatí Dlouhého vrchu

Vrchol 419 m n. m.
Prominence 111 m
Izolace 2,9 km → Dub
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poznámka kruhový rozhled
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Ralská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Provodínská pahorkatina / Provodínské kameny[1]
Souřadnice
Lysá skála
Lysá skála
Hornina čedič
Povodí Ploučnice, Robečský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lysá skála (419 m n. m.) (německy Kahlstein), známá též jako Spící panna, je neovulkanický vrch v okrese Česká Lípa Libereckého kraje, ležící asi 1,5 km severně od obce Provodín na příslušném katastrálním území. Lysá skála je nejvyšším vrcholem skupiny Provodínských kamenů, která je zároveň geomorfologickým podokrskem. Vrch požívá ochrany coby přírodní památka Provodínské kameny.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Lysé skály

Je to výrazný kuželovitý neovulkanický suk tvořený dvěma tělesy analcimicko-nefelinického bazanitu s různou orientací vulkanitových sloupů. Na příkrých až strmých svazích jsou skalní stěny, mrazové sruby a úpatní haldy. Nezalesněný skalnatý vrchol je porostlý teplomilnou květenou, úpatí je zalesněno porosty s habrem, lípou, klenem, místy jilmem. K úpatí přilehlé mírné svahy jsou zalučněny a zorněny. Úpatí skalnatého vrcholu narušuje několik opuštěných kamenolomů.[2] Z vrcholu je dokonalý kruhový rozhled, jediný takový přirozeného charakteru v širém okolí.

Spící panna[editovat | editovat zdroj]

Lysá skála byla odedávna pro svůj vzhled nazývána českým obyvatelstvem Spící panna. Skála skutečně výrazně připomíná, obzvláště při pohledu z větší vzdálenosti, bohatě nakadeřenou hlavu spící mladé dívky, obličejem k obloze. Záleží i na osvětlení a někdy je skutečně krásná, i zavřené pravé oko je vidět. Existuje i pověst, že zkamenělá dívka se mela vdát za ďábla. Vrchu se říkalo také Čertův vrch, dle pověstí zde tancovali v bouřích čerti a měli zde vchod do pekla.[3]

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, do podcelku Dokeská pahorkatina, do okrsku Provodínská pahorkatina a do podokrsku Provodínské kameny, jehož je nejvyšším vrcholem.[1]

Lysá skála z hradu Jestřebí

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Automobilem i vlakem se dá přijet do Provodína, dále pokračovat pěšky. Z Horního Provodína vede na vrch odbočka zelené turistické stezky (Hradčany – Provodín). Výstup na vrchol je v horních partiích obtížný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. DANIEL, Bohumil. Zahrádky u České Lípy. Zahrádky: Obec Zahrádky, 2006. ISBN 80-239-7579-X. Kapitola Provodínské kameny, s. 180. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]