Lykourgos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lykourgos
Narození 3. století př. n. l.
Úmrtí Desetiletí do 210 př. n. l.
Sparta
Povolání politik
Děti Pelops
Funkce spartský král
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lykourgos (jiné názvy: Lykúrgos, Lykurgos, Lykurg, gr. Lykourgos / jiný přepis: Lykúrgos) byl král Sparty zvolen v královské linii Eurypontovců. Vládl od roku 219 před Kr. do roku cca 210 před Kr. Jeho spolukrálem z královského rodu Agiovců byl Agesipolis III. (Vládl 219 - cca 215 před Kr.)

Lykúrgos byl Eforie zvolen králem v neklidných dobách historie Sparty. Jeho předchůdce Eukleidas zemřel v roce 222 před Kr. při obraně Sparty v bitvě u Sellasii, kde Sparťané utrpěli drtivou porážku. Makedonský král Antigonos Dósón a vůdce Acháji spolku Arátos vstoupili jako první dobyvatelé na její půdu a Spartu donutili vstoupit do helénského spolku.

Smrt Antigona Dósóna v roce 221 před Kr. však obnovila naději Sparty na samostatnost a spolu s aitólskym spolkem a Elida napadli makedonského spojence Achajský spolek. Během následující spojenecké války, která trvala od roku 220 do 217 před Kr. v roce 219 před Kr. nově zvolení Eforie ve Spartě zvolili za krále Lykurga v královské linii Eurypontovcov a Agesipola z královské rodiny Agiovcov.

Není známo proč byl Eforie Lykúrgos vybrán za panovníka místo další členy rodiny Eurypontovcov. V této rodině Eudamidov syn Archidamos zanechal dva syny, které mu porodila Hippomedontova dcera a tento Hippomedón, syn Agésilaa, vnuk Eudamida, ežte žil. Byly zde i další členové této rozvětvené rodiny, ale byli ponecháni stranou.[1] Proto podle antických historiků Lykúrgos neměl nárok na korunu. Titus Livius píše, že podplatil Eforie, když každému z nich zaplatil jeden talent a brzy byl prohlášen za potomka Hérakla a tím se stal i jeho právoplatným dědicem trůnu.[1]

V roce 217 před Kr. makedonský král Filip V. ve válce zvítězil. Messen připojil k řeckým spolku, Elidel si podrobil as Aitóliou uzavřel mír. Důvodem rychlého ukončení války byla snaha Filipa posílit severní hranice s Ilýrii a rozšířit makedonský vliv na její území. Sparta si tím zachovala samostatnost.

Lykúrgos si ve Spartě v tomto období upevnil moc a kolem roku 215 před Kr. po nejasných událostech sesadil svého mladého spolukráľa Agesipola a ujal se samostatné vlády. Podle historiků vládl tvrdě a zařadil se mezi tyrany na spartský trůnu posledního období dějin monarchie ve Spartě. Následníkem Lykurga se stal kolem roku 210 před Kr. jeho syn Pelops.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lykourgos (kráľ Sparty) na slovenské Wikipedii.

  1. a b Polybios. Dějiny II. [s.l.]: Arista, 2009. ISBN 978-80-86410-60-9. S. 136, Praha.