Luterská růže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luterská růže
Luterská růže – exponát Muzeum miniaturního profesionálního umění Henryk Jan Dominiak v Tychách – Rozměry 15 x 15 mm[1]

Luterská růže (také Lutherova růže) je znakem luteránství a je odvozena přímo z pečeti, kterou značil své dopisy od konce léta 1530 Martin Luther. Předlohou byl znak na okně v augustiniánském klášteře v Erfurtu, kde Luther pobýval v letech 1505–1512 coby mnich. Zlatý pečetní prsten nechal pro Luthera v augšpurkském zlatnictví vyrobit pozdější saský kurfiřt Jan Bedřich I. Saský, zatímco sám Martin Luther byl z bezpečnostních důvodů v době konání Augsburského říšského sněmu v bezpečí pevnosti Veste Coburg.

Součást znaků[editovat | editovat zdroj]

Luterská růže, respektive růže jí podobná se často používají jako obecné figury v heraldice, tedy výskyt podobné růže ve znaku obce automaticky nemusí znamenat inspiraci luterskou růží nebo nějaký vztah k Lutherovi nebo luteránství. U některých obcí je ale tento význam doložen, například u maďarské obce Mende nebo rakouské obce Kirchberg-Thening.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lutherrose na německé Wikipedii.

  1. Katalog emblémů je výsledkem vznešených kroků talentovaných lidí.. muzeumminiaturowejsztukiprofesjonalnejhenrykjandominiak.eu, 1. listopadu 2020.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]