Lunar Embassy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lunar Embassy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lunar Embassy je společnost kolem Dennise Hopea, která podle práva státu Kalifornie vlastní a po celém světě prostřednictvím licencovaných ambasád nabízí k prodeji pozemky nejen na Měsíci, ale i na ostatních tělesech Sluneční soustavy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dennis Hope využil zákona v USA, podle kterého každý může libovolný pozemek prohlásit za vlastní, když podá veřejnou žádost vývěskou nebo zasláním výzvy. Dennis Hope v USA v roce 1980 uplatnil nárok na celý povrch Měsíce u US Office of Claim Registries (obdoba katastrálního úřadu) v San Francisku a poté, co mu bylo vlastnictví potvrzeno a vydány příslušné listiny,[1][2] se Dennis Hope prohlásil za jediného vlastníka celého měsíčního povrchu. Mezinárodní Pakt o Měsíci a jiných nebeských tělesech z roku 1967 sice stanoví, že si povrch mimozemských kosmických těles nemohou jednotlivé státy přivlastnit, avšak neomezuje nároky soukromých fyzických a právnických osob a nezakazuje státům, aby taková práva soukromých osob uznávaly a registrovaly. Dennis Hope oznámil své vlastnictví vládám USA, Sovětského svazu a OSN, ale nedostal žádnou odpověď. Na radu právníků ještě tři roky počkal a pak začal prodávat pozemky na Měsíci a ostatních planetách Sluneční soustavy. Pozemky prodal již 3,5 miliónům lidí, z toho osmi tisícům[kdy?] občanů České republiky.

Dohoda o činnosti států na Měsíci a jiných nebeských tělesech z roku 1979, jejíž článek 11 odstavec 3 nově zakázal i přivlastnění si kosmických prostor i fyzickou nebo právnickou osobou a měl obecně vyloučit využívání přírodních zdrojů na Měsíci i jakékoliv nároky soukromých fyzických a právnických osob, podpořilo při hlasování jen 6 zemí ze 185. Vstoupila v platnost roku 1984, podle článku blogera Gabzdyla z roku 2005 ji podepsalo 9 států, z nichž žádný se neúčastní kosmického výzkumu.[3]

Registrací vlastnictví u úřadů USA však podle Gabzdyla nejsou jiné státy vázány a Hope podle Gabzdyla nesplňoval některé podmínky, které Homestead Act, o nějž Hope údajně své nároky opíral, vyžaduje. Gabzdyl rovněž dovozuje, že USA registrací převedly na Hopea nějaká svá údajná práva, která neměly, a nikoliv že jen registrovaly práva Hopea.[3]

V Česku se před vánočními svátky čile obchodovalo s pozemky ve Vesmíru. Přes 15000 Čechů nakoupily převážně na Měsíci více než 50 kilometrů čtverečních pozemků. Na dotaz ČTK to řekl jednatel Galaktické agentury Filip Rajchart. Pozemky jsou nabízeny po akrech (4047 metrů čtverečních).

Galaktická agentura prodává pozemky na Měsíci, na Marsu a na Venuši na základě licenční smlouvy s americkou firmou se sídlem v Nevadě. Americkou společnost The Lunar Embassy založil v roce 1980 Dennis Hope. Firma má pobočky mimo jiné ve Velké Británii, Japonsku, Německu, Maďarsku, Bulharsku, Francii, Izraeli a Rusku. V roce 2006 otevřela pobočku v České republice.

Mezi majiteli jsou například bývalí američtí prezidenti Ronald Reagan, George Bush a Jimmy Carter či herci Tom Cruise, Clint Eastwood a Nicole Kidmanová. Z Čechů vlastní parcelu na Měsíci například šéf LEV 21 Jiří Paroubek, poslanec Pavel Bém či herečka Jiřina Bohdalová. Pozemek na Měsíci o rozloze 4047 metrů čtverečních má i město Praha.

Při nákupu obdrží každý nový majitel list vlastnictví, měsíční ústavu a mapu Měsíce s přibližným zakreslením místa zakoupeného pozemku. Zájemci si mohou koupit i měsíční pas, čímž se přihlásí k měsíčnímu občanství.

Vedle internetového prodeje vytvořila Lunární ambasáda také Měsíční ústavu. Ústava má název Deklarace galaktické nezávislosti, starší verze Měsíční konstituce je i na webových stránkách Lunární ambasády ČR.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JIŘÍ, Vencl. Jak vydělat miliony II. [online]. ProfiBiz.cz, [cit. 2011-08-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. Komu patří Měsíc? [online]. lidovky.cz, [cit. 2011-08-29]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b Pavel Gabzdyl: Podvody s měsíčními pozemky, Měsíční deník, soukromý blog zaměstnance brněnské hvězdárny, 25. 11. 2005
  4. Měsíční konstituce, podepsána v Den Měsíční nezávislosti 22. listopadu 1980, doplněna a upravena 27. září 2000 a poté 21. září 2001, Dennis Hope.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]