Luminol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chemiluminiscence luminolu
{{{název}}}
3D model luminolu
3D model luminolu
Obecné
Systematický název {{{systematický název}}}
Sumární vzorec {{{sumární vzorec}}}
PubChem
Vlastnosti
Molární hmotnost {{{molární hmotnost}}}
R-věty R36, R37, R38
S-věty S26, S27, S28, S29, S30, S33, S35, S36
Není-li uvedeno jinak, jsou použity jednotky
SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Luminol (C8H7N3O2) je chemikálie, která má vlastnost chemické luminiscence, když je smíchána se správným oxidačním činidlem (např. peroxid vodíku), vydává při ní nápadné modré světlo. Jeho krystalky jsou rozpustné skoro ve všech polárních rozpouštědlech ale nerozpustné ve vodě.

Luminol je používán vyšetřovateli ve forenzních vědách k vyhledávání krvavých stop na místě činu, kde luminol reaguje s kyslíkem. Ten vzniká rozkladem například peroxidu vodíku a tento rozklad je značně urychlen (katalyzován) železnatými ionty přítomnými v hemoglobinu. Také se používá k testům na přítomnost mědi, železa a kyanidu a při metodě Western blot, ve které slouží luminol jako substrát pro peroxidázu konjugovanou s použitou sekundární protilátkou.


Syntéza[editovat | editovat zdroj]

Luminol může být syntetizován z 3-nitroftalové kyseliny. Nejdříve se hydrazin (N2H4) s 3-nitroftalovou kyselinou zahřívá v rozpouštědle s vysokým bodem varu, jako je triethylenglykol. Poté probíhá kondenzační reakce, při které se ztrácí voda, a vzniká 3-nitroftalhydrazid. Dále se redukují aminy na nitro skupiny pomocí dithioničitanu sodného (Na2S2O4), kde produktem je luminol.

Luminol synthesis.png

Luminol byl poprvé syntetizován v Německu roku 1902, ale nebyl pojmenován "luminol" až do pozdních 20. let 20. století.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luminol na anglické Wikipedii.