Lumbální punkce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lumbální punkce
Spinální jehly používané při lumbální punkci

Lumbální punkce je lékařské vyšetření, při kterém dojde punkcí k odběru malého množství mozkomíšního moku (likvoru) z páteřního kanálu v oblasti bederní páteře. Samotné vyšetření může mít diagnostický nebo léčebný účel.[1] Diagnostický účel má tehdy, když je odebraná mozkomíšní tekutina následně poslána k analýze (biochemické, mikrobiologické či cytologické) kvůli potvrzení nebo případnému vyloučení infekce, krvácení či onemocnění mozku nebo míchy. Léčebný účel má v případě, že je lumbální punkce provedena kvůli snížení zvýšeného nitrolebečního tlaku.[1]

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Samotné vyšetření trvá zhruba 5 až 10 minut. Pacient při něm leží na boku s pokrčenýma nohama, které má přitažené k bradě (v tzv. „klubíčku“). Je možné provést lumbální punkci i v sedě. Lékař oblast punkce ošetří desinfekcí a následně provede lokální anestezii. Poté provede speciální dlouhou dutou injekční jehlou (spinální či punkční jehla) vpich mezi obratle do páteřního kanálu a z jehly vytáhne tenké kovové vlákno (mandrén), čímž může dojít k odkapání požadovaného množství mozkomíšního moku (punktátu) do připravené zkumavky. Jehlou je případně rovněž možné aplikovat léky. Po vytažení jehly se provede desinfekce místa vpichu a jeho následné zalepení. Při použití tzv. atraumatické namísto klasické jehly se uvádí výrazné snížení výskytu postpunkčního syndromu. Po zákroku by měl pacient zůstat v klidu vleže na břiše (přibližně 30 až 60 minut) a poté dalších několik hodin na lůžku (4–5 až 8 hodin).[1][2] Po zákroku může dojít k tzv. postpunkčnímu syndromu, tj. zpravidla několik dní trvajícím komplikacím, zejména úporné bolesti hlavy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MLČOCH, Zbyněk. Atraumatická lumbální punkce - foto, výhody, provedení, typ a cena jehly [online]. [cit. 2009-08-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-01. 
  2. Lumbální punkce [online]. Ordinace.cz [cit. 2009-08-31]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KALA, Miroslav; MAREŠ, Jan. Lumbální punkce a mozkomíšní mok. Praha: Galén, 2008. 137 s. ISBN 978-80-7262-568-0.