Přeskočit na obsah

Luisa a Lotka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Luisa a Lotka
AutorErich Kästner
Původní názevDas doppelte Lottchen
ZeměNěmecko
Jazykněmčina
Datum vydání1949
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luisa a Lotka (Das doppelte Lotchen) je povídka pro děti, kterou roku 1949 napsal německý spisovatel Erich Kästner a ilustroval Walter Trier.

Obsah povídky

[editovat | editovat zdroj]

Luise a Lotce je devět let, jsou stejně velké. Lotka nosí zapletené copánky a je velice hodná. Luisa má rozházené kudrlinky. Pořád zlobí a je velice divoká.

Děj knihy vypráví příběh dvou dívek, která jsou dvojčata a každá vyrůstala s jedním rodičem.

Poprvé se Luisa s Lotkou setkaly náhodou na letním táboře. Lišily se od sebe pouze povahou a účesy. Jedna byla mírnější a nosila vlasy do copánků. Druhá byla divočejší a nosila vlasy rozpuštěné. Postupným pátráním zjistily, že jsou dvojčata.

Rodiče se totiž po rozvodu dohodli, že každý si vezme jednu holčičku. Přes prázdniny se obě skamarádily a naučily se, jak se která chová a obléká. Při odjezdu z tábora se každá rozjela za rodičem, se kterým předtím nežila. Rodiče to dlouho nepoznali. Až se jednou maminka dověděla pravdu. Pracovala v redakci a jednoho dne se jí náhodou do ruky dostala "fotka" z letního tábora. Na "fotce" byly dvě stejné dívky. Maminka poznala, že jsou to její dvě dcery. Po návratu z práce jí tuto záměnu potvrdila její dcera a řekla jí, že druhá dcera, která bydlí u tatínka, je vážně nemocná. Obě se proto ihned rozjely za nemocnou. Rodiče se do sebe znovu zamilovali, a proto zůstali všichni čtyři spolu.

Filmové adaptace

[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání

[editovat | editovat zdroj]