Luisa Mountbattenová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Luisa Mountbatten)
Skočit na: Navigace, Hledání
Luisa Mountbattenová
Narození 13. července 1889
Darmstadt
Úmrtí 7. března 1965 (ve věku 75 let)
Stockholm
Místo odpočinku Kungliga begravningsplatsen
Ocenění Řád Serafínů
Manžel/ka Gustav VI. Adolf
Rodiče Louis Battenberg a Viktorie Hesensko-Darmstadtská
Příbuzní bratři Louis Mountbatten a George Mountbatten
sestra Alice z Battenbergu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Švédská královna Luisa Mountbattenová

Louise Alexandra Marie Irene Mountbattenová (13. července 1889, zámek Heiligenberg v Hessensku7. března 1965, Stockholm) byla jako druhá manželka švédského krále Gustava VI. Adolfa švédská královna v letech 1950–1965.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Luisa se narodila jako dcera Ludvíka Battenberga, admirála britského námořnictva; ten se za první světové války roce 1917 kvůli silným protiněmeckým náladám v Británii zřekl všech svých německých titulů a změnil si příjmení na Mountbatten (anglický překlad původního německého jména Battenberg) a z Luisy se tehdy stala Lady Louise Mountbatten.

Luisa Mountbattenová v roce 1930

Luisinou matkou byla princezna Viktorie Hesensko-Darmstadtská, vnučka královny Viktorie, starší sestra ruské carevny Alexandry Fjodorovny. Luisa byla druhým dítětem svých rodičů a měla ještě dva bratry (jeden z nich byl Louis Mountbatten) a sestru Alici, matku prince Filipa, manžela britské královny Alžběty.

Ještě jako mladá princezna říkala Luisa, že si nikdy nevezme vdovce nebo krále. Splnilo se jí oboje v jedné osobě – 3. listopadu roku 1923 se provdala za švédského prince Gustava Adolfa, vdovce po Margaretě z Connaughtu, (vnučce královny Viktorie), který se v roce 1950 stal švédským králem. Bylo to šťastné manželství, třebaže jejich jediné dítě – dcera – se narodilo mrtvé a další děti již nepřišly. Luisa děti milovala a starala se pečlivě o děti Gustava Adolfa z prvního manželství a později i o jeho vnuky.

Královna Luisa zemřela 30. března roku 1965 v nemocnici sv. Jiřího ve Stockholmu po operaci po sérii těžkých onemocnění. Naposledy před smrtí se na veřejnosti objevila v lednu roku 1964 při předávání Nobelových cen. Byla pochována po boku svého manžela v parku Haga u Stockholmu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Předchůdce:
Viktorie Bádenská
19501965
Luisa Mountbattenová
Nástupce:
Silvia Švédská