Luigi D'Albertis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luigi D'Albertis
Luigi Maria D'Albertis.jpg
Narození 21. listopadu 1841
Voltri
Úmrtí 2. září 1901 (ve věku 59 let)
Sassari
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luigi Maria D'Albertis (21. listopadu 1841 Janov2. září 1901 Sassari) byl italský přírodovědec, cestovatel a spisovatel, který podnikl jeden z prvních vědeckých výzkumů Nové Guiney.

Narodil se v zámožné podnikatelské rodině na janovském předměstí Voltri, cestovatelem a sběratelem byl i jeho bratranec Enrico Alberto d'Albertis. V mládí nedokončil církevní školu a zúčastnil se expedice tisíce. Velký vliv na něj měl Armand David. V letech 1871 až 1872 procestoval spolu s Odoardem Beccarim poloostrov Ptačí hlava, vylezl na jeho nejvyšší horu Arfak a objevil rajku černozobou (Drepanornis albertisi). Později pobýval na ostrově Yule. V letech 1875 až 1877 podnikl tři plavby proti proudu řeky Fly na lodích Ellengowan a Neva.[1] Shromáždil množstvích cenných údajů o dosud neprobádaných územích, musel však čelit kritice za své drsné metody, kdy lovil ryby dynamitem, brutálně zacházel s posádkou i místními obyvateli a většinu objevených domorodých artefaktů si jednoduše přivlastnil pod pohrůžkou použití střelných zbraní.[2]

V roce 1880 vydal o svých cestách knihu Alla Nuova Guinea, quello che ho veduto e quello che ho fatto.[3] Dožil v ústraní, věnoval se lovu a byl propagátorem pohřbů žehem. Je po něm pojmenována krajta Albertisova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dizionario Biografico degli Italiani Dostupné online
  2. Australian Dictionary of Biography Dosutpné online
  3. Papua Web Dostupné online