Ludwik Pius Bartosik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Ludwik Pius Bartosik, OFMConv.
Vězeňská fotografie.
Vězeňská fotografie.
kněz a mučedník
Datum narození 21. srpna 1909
Datum úmrtí 13. prosince 1941
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.

Blah. Ludwik Pius Bartosik, OFMConv. (21. srpna 1909, Kokanin13. prosince 1941, Auschwitz) byl polský římskokatolický duchovní, člen řádu minoritů a redaktor časopisu „Rycerz Niepokalanej”, který se stal obětí nacistického pronásledování církve. Římskokatolická církev jej uctívá jako blahoslaveného mučedníka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesnici Kokanin nedaleko Kalisze. Ve věku sedmnácti let vstoupil do řádu minoritů a přijal řeholní jméno Pius Maria. Po absolvování noviciátu v Kalwarii Pacławské zahájil teologická studia v Krakově. Na kněze byl vysvěcen v roce 1935 a o rok později se stal blízkým spolupracovníkem Maxmiliána Kolbeho při vydávání časopisů „Rycerz Niepokalanej”, „Rycerzyka” a čtvrtletníku „Milles Inmmaculate” v Niepokalanówě.

Dne 19. září 1939 byl zatčen a postupně vězněn na několika místech. Později byl propuštěn, ale 17. února 1941 byl spolu s Maxmiliánem Kolbem znovu zatčen a uvězněn v Pawiaku. Následně byl transportován do Auschwitzu, kde byl zaevidován pod číslem 12832. V lágru byl často týrán, přesto se snažil duchovně povzbuzovat spoluvězně. Zemřel na táborové ošetřovně v noci z 12. na 13. prosinec roku 1941.

Z doby pobytu v koncentračním táboře se dochovalo jeho motto:

Zatím jsme ostatním kázali, jak je třeba snášet utrpení. Nyní jím musíme sami prakticky projít, abychom potvrdili svoje slova.

Beatifikován byl papežem Janem Pavlem II. dne 13. června 1999.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ludwik Pius Bartosik na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]