Ludwig van Beethoven (film, 2020)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludwig van Beethoven
Původní názevLouis van Beethoven
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
ČeskoČesko Česko
RakouskoRakousko Rakousko
Jazykněmčina
Délka120 min
Žánryhistorický film
životopisný film
filmový muzikál
ScénářNiki Stein
RežieNiki Stein
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleTobias Moretti
Ulrich Noethen
Ronald Kukulies
Caroline Hellwig
Peter Lewys Preston
… více na Wikidatech
ProdukceErnst Ludwig Ganzert
KameraArthur W. Ahrweiler
KostýmyVeronika Albert
StřihJan Henrik Pusch
Výroba a distribuce
Premiéra27. října 2020 (Biberach Film Festival)
Produkční společnostEikon Film
Ludwig van Beethoven na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludwig van Beethoven je životopisný film, který vznikl při příležitosti 250. výročí Beethovenova narození. Film osvětlil příběh světově proslulého skladatele z různých perspektiv. Originální název filmu odráží jméno, které bylo používáno v Beethovenově mládí (Louis van Beethoven).[1]

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu se pohybuje mezi posledním Beethovenovým rokem a jeho raným životem v Bonnu. Beethoven, kterého potkáváme jako dospělého (Tobias Moretti), je již dlouho hluchý. Je mrzutý a náročný. Žije v domě svého bratra Johanna v Gneixendorfu, kam se přestěhoval spolu se svým synovcem Karlem (Peter Lewys Preston) po jeho pokusu o sebevraždu. Louis tam neustále bojuje se všemi kolem sebe. Na tomto pozadí se promítají vzpomínky na jeho dřívější život.

Jako dítě v Bonnu byl Louis (Colin Pütz) hudební zázrak. Je tlačen svým otcem, který sní o tom, že bude novým Mozartem. Díky kontaktům svého otce, který je zpěvákem u kurfiřta, se mladý Beethoven dostává pod výchovu dalších hudebníků. Také přichází do kontaktu s Tobiasem Pfeifferem (Sabin Tambrea), místním hercem, který žije s jejich rodinou.

Jak se stává mladým mužem, Louis (Anselm Bresgott) roste jako hudebník. Utrpí rovněž ztrátu své matky, která dožene jeho otce k zoufalství a alkoholismu. Dostává se pod patronát rodiny von Breuning a zamiluje se do Eleonore von Breuning (Caroline Hellwig). Je ale pod společenskou úrovní této rodiny a jakýkoli vzájemný vztah je zakázán.

K obnovení atmosféry Beethovenovy éry bylo rozhodnuto použít několik replik dobových nástrojů od moderního výrobce fortepian Paula McNultyho.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Review: Handsomely-mounted 'Louis Van Beethoven' is bum-bum-humdrum. Los Angeles Times [online]. 2020-12-16 [cit. 2021-06-16]. Dostupné online. (anglicky)