Ludvík VII. Bavorský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík VII. Bavorský
bavorsko-ingolstadtský vévoda
Narození 1368
Úmrtí 1. května 1447
Burghausen
Manželka Anna Bourbonská
Kateřina z Alençonu
Potomci Ludvík VIII. Bavorský
Jan Bavorský
Jan Bavorský
Dynastie Wittelsbachové
Otec Štěpán III. Bavorský
Matka Taddea Visconti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludvík VII. Bavorský, zvaný Vousatý (13681. května 1447 byl v letech 1413 až 1443 vévodou z Bavorska-Ingolstadtu. Narodil se jako syn vévody Štěpána Bavorského a Taddey Visconti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako bratr Isabely Bavorské, manželky francouzského krále Karla VI., strávil několik let ve Francii. Když v roce 1413 nastoupil po svém otci na vévodský trůn, nařídil v Ingolstadtu postavil Nový zámek, který byl silně ovlivněn francouzskou gotikou.

Nový zámek v Ingolstadtu

V roce 1408 Ludvík, vévoda Vilém II. Bavorsko-Straubinský a vévoda Jan Burgundský porazili občany Lutychu, kteří povstali proti Vilémovu bratrovi Janovi, knížeti-biskupovi Lutychu. Velmi temperamentní Ludvík nebyl později v konfliktu jen se svým bývalým spojencem Janem Burgundským, ale několikrát bojoval také proti svému bratranci Jindřichovi XVI..

Smrt Jana Bavorského v roce 1425 způsobila nový konflikt mezi Ludvíkem a jeho bratranci Jindřichem, Arnoštem a Vilémem III., který v roce 1429 vyústil v rozdělení Janova bavorsko-straubinského vévodství mezi čtyři vévody.

Ludvík byl v roce 1443 zajat svým vlastním synem Ludvíkem VIII., který byl spojencem Jindřicha XVI. Ludvík VII. zemřel v roce 1447 jako Jindřichův vězeň. Protože Ludvík VIII. zemřel již o dva roky dříve, přešlo bavorsko-ingolstadtské vévodství na Jindřicha.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Ludvík se dvakrát oženil. Jeho první manželkou byla Anna, dcera hraběte Jana I. z La Marche, se kterou se oženil 1. října 1402. Anna byla vdovou po Janovi z Berry, hraběti z Montpensier. Zemřela v roce 1408. Manželé spolu měli dva syna:

V roce 1413 se Ludvík oženil s Kateřinou z Alençonu, dcerou Petra II. z Alençonu a Marie de Chamaillart. Spolu měli dvě děti:

  • Jan Bavorský (1415)
  • dcera

Obě děti zemřely v nízkém věku. S různými milenkami měl Ludvík ještě několik nemanželských dětí.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis VII, Duke of Bavaria na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Štěpán III.
Bavorsko-Ingolstadtský vévoda
Ludvík VII.
14131443
Nástupce:
Ludvík VIII.