V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Ludvík Sicilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludvík Sicilský
Portrét
Narození 4. února 1338
Catania
Úmrtí 16. října 1355 (ve věku 17 let)
Aci Castello
Pochován Katedrála svaté Agáty
Potomci Antonín Aragonský a Ludvík z Tripi
Otec Petr II. Sicilský
Matka Alžběta Korutanská
Příbuzenstvo
otec Petr II. Sicilský
matka Alžběta Korutanská
levobočný syn Ludvík z Tripi
levobočný syn Antonín

Ludvík Sicilský (italsky Ludovico di Sicilia , sicilsky Luiggi di Sicilia, katalánsky Lluís de Sicília, 1337 Catania16. října 1355 hrad Aci) byl sicilský král z barcelonské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl starším ze dvou synů sicilského krále Petra II. a jeho ženy Alžběty, dcery korutanského vévody Oty III. a byl pojmenován na počest svatého Ludvíka z Toulouse,[1] příbuzného z otcovy strany. Již v září roku 1342 byl jako pětiletý po náhlé otcově smrti korunován v palermské katedrále sicilským králem. Regentství se ujala matka Alžběta společně se strýcem Janem, vévodou z Randazza. Strýc, diplomat schopný zmírnit napětí panující mezi místními starousedlíky a katalánskou šlechtou, zemřel roku 1348 na morovou nákazu a na smrtelné posteli stanovil svým nástupcem v pozici regenta Katalánce Blasca Alagonu. Toto rozhodnutí rozdmýchalo staré vášně a země se dostala až k občanské válce, která skončila roku 1350. Po královnině smrti roku 1352 regentství převzala Ludvíkova starší sestra Konstancie.

Roku 1355 mor udeřil znovu a Ludvík vyděšený skonem bratrance Fridricha marně hledal záchranu před nákazou na hradě Aci. Zemřel v říjnu téhož roku a byl pohřben v kapli sv. Kříže v katedrále v Catanii. Královskou korunu převzal jeho mladší bratr Fridrich.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.mittelalter-genealogie.de

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Petr II.
Znak z doby nástupu Sicilský král
1337 - 1355
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Fridrich III.