V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Ludvík Sicilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík Sicilský
Narození 4. února 1338
Catania
Úmrtí 16. října 1355 (ve věku 17 let)
Aci Castello
Pohřben Katedrála svaté Agáty
Potomci Antonín Aragonský a Ludvík z Tripi
Otec Petr II. Sicilský
Matka Alžběta Korutanská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otec Petr II. Sicilský
matka Alžběta Korutanská
levobočný syn Ludvík z Tripi
levobočný syn Antonín

Ludvík Sicilský (italsky Ludovico di Sicilia , sicilsky Luiggi di Sicilia, katalánsky Lluís de Sicília, 1337 Catania16. října 1355 hrad Aci) byl sicilský král z barcelonské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl starším ze dvou synů sicilského krále Petra II. a jeho ženy Alžběty, dcery korutanského vévody Oty III. a byl pojmenován na počest svatého Ludvíka z Toulouse,[1] příbuzného z otcovy strany. Již v září roku 1342 byl jako pětiletý po náhlé otcově smrti korunován v palermské katedrále sicilským králem. Regentství se ujala matka Alžběta společně se strýcem Janem, vévodou z Randazza. Strýc, diplomat schopný zmírnit napětí panující mezi místními starousedlíky a katalánskou šlechtou, zemřel roku 1348 na morovou nákazu a na smrtelné posteli stanovil svým nástupcem v pozici regenta Katalánce Blasca Alagonu. Toto rozhodnutí rozdmýchalo staré vášně a země se dostala až k občanské válce, která skončila roku 1350. Po královnině smrti roku 1352 regentství převzala Ludvíkova starší sestra Konstancie.

Roku 1355 mor udeřil znovu a Ludvík vyděšený skonem bratrance Fridricha marně hledal záchranu před nákazou na hradě Aci. Zemřel v říjnu téhož roku a byl pohřben v kapli sv. Kříže v katedrále v Catanii. Královskou korunu převzal jeho mladší bratr Fridrich.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.mittelalter-genealogie.de. www.mittelalter-genealogie.de [online]. [cit. 2011-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2004-08-20. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Petr II.
Znak z doby nástupu Sicilský král
1337 - 1355
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Fridrich III.