Loudness war

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Loudness war (česky někdy též hlasitostní válka či válka o hlasitost) je projev konkurenčního boje mezi hudebními vydavatelstvími, případně mezi provozovateli rozhlasových stanic. Spočívá v tom, že zvukový záznam na zvukovém nosiči nebo v rozhlasovém vysílání je upraven tak, aby zněl při poslechu hlasitěji než konkurenční nahrávka či rozhlasová stanice. Při výběru nahrávky v obchodě či prolaďování rozhlasového přijímače hlasitý zvuk nahrávky či rozhlasové stanice posluchače zaujme a dá jí přednost před tiššími. V důsledku toho i konkurence chce být hlasitější, a tak se hudební vydavatelé a rozhlasoví vysílatelé předhánějí v tom, kdo z nich bude nabízet nejhlasitěji znějící zvukový obsah.

Problémem je však to, že do každého zvukového nosiče a přenosového zařízení lze vpustit zvukový signál určité limitní intenzity – při jejím překročení dojde k jejich přesycení, což vede ke zkreslení výsledného zvuku. Nelze tedy intenzitu zvukového signálu zvyšovat donekonečna.

Proto přistoupili zvukaři k jinému řešení – začali upravovat zvuk nahrávky tak, aby se intenzita hudební skladby v každém okamžiku co nejvíce blížila maximu. Docilují toho pomocí tzv. dynamické komprese, během níž tiché pasáže nahrávky jsou zesíleny, zatímco ty hlasité jsou ponechány na původní úrovni, aby jejich intenzita nepřekročila možné maximum. Posluchač potom takto upravenou nahrávku vnímá při stejném nastavení hlasitosti jako hlasitější než neupravenou.

Poněvadž výše zmíněná dynamická komprese nahrávky vede k výrazné změně charakteru hudebního díla, stala se tato v poslední době stále běžnější praktika hudebních vydavatelů terčem kritiky jak ze strany posluchačů, tak ze strany renomovaných studiových zvukařů. Dynamickou úpravou nahrávek podle nich dochází k setření původního charakteru hudební kompozice, záměr hudebníka nebo aranžéra je tak zmařen, hudební projev postrádá dynamiku a atmosféru, stává se plochým.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]