Lotus Seven

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lotus Seven
Lotus Seven
Lotus Seven
Výrobce Lotus
Další jména Lotus Super Seven, Caterham Seven
Roky produkce 1957 - 1973, pod jménem Caterham dodnes
Místa výroby Spojené království
Předchůdce Lotus Six
Příbuzné vozy Caterham 7, Dutton B+, Locost, Robin Hood 2B+, Kaipan 57
Designér Colin Chapman
Třída sportovní
Lotus 7

Lotus Seven (angl. sedm) byl sportovní vůz, vyráběný automobilkou Lotus. Lotus Seven byl následovníkem prvního sériově vyráběného vozu Lotus Six. Stavebnicový model Six byl určen spíše pro klubové závodění, než sportovní automobil na silnice. Six se objevil v roce 1953, ale skutečně úspěšným vozem se stal o čtyři roky později model Seven. Lotus Seven se vyráběl od roku 1957 až do roku 1970 v celkovém počtu 1942 kusů. V roce 1973 automobilka Lotus prodala průmyslová práva na vůz společnosti Caterham Cars, která ho vyrábí dodnes. Repliky Lotusu 7 vyrábí i německá firma Dax, holandská Donkervoort nebo v Česku firma Kaipan s modelem Kaipan 57.

Spartanské dvousedadlové vozidlo bylo postaveno na základu trubkového rámu. Vůz neměl žádné dveře, pouze vykrojené boční stěny. Přední kola kryly jen tenké blatníky. Vůz měl vynikající jízdní vlastnosti. Motory nejčastěji dodávala firma Ford, Climax FVA, od začátku 90. let většinou Rover a typ S1 od firmy BMC. 15 vozů poháněla jednotka Lotus z vozu Lotus Elan.

U základního provedení poskytoval čtyřválcový motor výkon 37 koní. Díky velice nízké hmotnosti mohl Lotus 7 jet max. rychlostí 130 km/h. Model S2 se odlišoval od základního typu pouze jiným tvarem blatníků. Verze S3 obsahoval výkonnější motor Cortina 1600. V roce 1970 se objevil typ S4, který se lišil od typu S1 robustnější karoserií vyrobenou ze skelných vláken. Nejvýkonnějším nabízeným modelem byl typ Super Seven s pohonnou jednotkou Ford 1340 cm³ s výkonem 115 koní a max. rychlostí 175 km/h.