Lonsdaleit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lonsdaleit
Lonsdaleite structure.PNG
Obecné
Kategorie Minerál
Chemický vzorec C
Identifikace
Barva hnědý, slabohnědý, žlutohnědý
Soustava hexagonální
Tvrdost 7–8, nebo 3 (v závislosti na směru)
Lesk diamantový
Štěpnost dobrá
Index lomu n=2,404
Vryp slabohnědý
Hustota 3,3–3,52 g ⋅ cm−3


Lonsdaleit je minerál krystalizující v hexagonální soustavě, chemicky je to jedna z alotropických modifikací uhlíku (C).

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Lonsdaleit je obvykle hnědé barvy s odstíny do žluté nebo tmavohnědé. Vytváří drobné krystaly (často pozorovatelné pouze v mikroskopu) tvaru krychle. Většinou bývá smíchán s diamantem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Výskyt byl zaznamenán v místě dopadu meteoritů např. Ďáblův kaňonArizoně. Kromě meteoritického původu se vyskytuje i v kimberlitických horninách a byl připraven i uměle při výzkumu možné syntézy umělých diamantů.

Průmyslově využívaným nalezištěm lonsdaleitu by mohl být například impaktní kráter Popigaj na Sibiři v Rusku (průměr ~ 100 km, věk 35,7 ± 0,2 (2σ) milionem let, 7. největší impaktní kráter na Zemi), kde dopadl chondritový asteroid pravděpodobně na ložisko grafitu. Existují zde dvě využívaná naleziště impaktních diamantů vhodných k průmyslovému využití – Skalnoje (Скальное) a Udarnoje (Ударное), třetí naleziště (odhalené v roce 2012) je utajováno a geologický průzkum byl dočasně zmrazen. V prostoru kráteru Popigaj jsou těženy hlavně průmyslové diamanty, ale obsah lonsdaleitu je vysoký a zásoby průmyslových diamantů na známých nalezištích odhadují Rusové na „triliony karátů“ (stovky tisíc tun).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lonsdaleit na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Cornelis Klein: Mineralogie, Oikos-LUMON, Bratislava 2006, s. 351

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]