Longos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Longos
Dafnis a Chloé, obraz Raphaëla Collina
Dafnis a Chloé, obraz Raphaëla Collina
Narození2. století
Úmrtí2. století
Povoláníspisovatel
Národnostřecká
Obdobíasi 2. století
Žánrřecký antický román
Významná dílaDafnis a Chloé
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dafnis a Chloé, obraz francouzského malíře Françoise-Louise Française z roku 1872

Longos, řecky Λόγγος (asi 2. století), byl starověký řecký spisovatel známý svým milostným románem z pastýřského prostředí Dafnis a Chloé (Ποιμενικων των περι Δάφνιs καὶ Χλόη Λεσβιακων λογου).[1]

O jeho životě není prakticky nic známo. To, že žil pravděpodobně ve druhém století, bylo určeno na základě lingvistického rozboru románu. Má se za to, že pocházel z ostrova Lesbos, protože se tam jeho román odehrává. Existuje dokonce hypotéza, že jeho jméno vzniklo na základě chyby písaře, který slovo "λογου" (tj. "příběh") z názvu románu chybně naspal jako "λογγου" a z toho pak vznikl nominativ "λογγος", který byl interpretován jako jméno autora. Pokud se opravdu jmenoval Longos, byl pravděpodobně osvobozeným římským otrokem.

Longos byl stoupencem atticismu, směru v řecké próze, který vznikl již ve 2. století př. n. l. jako reakce na květnatost a patetičnost. Tomu také odpovídá klidný a jednoduchý styl vyprávění jeho románu, jehož hlavním tématem je rozvíjení lásky mezi mladým pastýřem a krásnou mladou pastýřkou na pozadí různých dobrodružství. Román byl oblíben hlavně v období renesance a rokoka, stal se námětem mnoha výtvarných děl, Jean Jacques Offenbach podle něj napsal operetu a Maurice Ravel balet.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slovník spisovatelů - Řecko, Odeon, Praha 1975, str. 392-393

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]