Lončatník guyanský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLončatník guyanský
alternativní popis obrázku chybí
Lončatník guyanský (Couroupita guianensis)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďhrnečníkovité (Lecythidaceae)
Rodlončatník (Couroupita)
Binomické jméno
Couroupita guianensis
Aubl., 1775
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Detail květů lončatníku

Lončatník guyanský (Couroupita guianensis), známá též jako strom dělových koulí či dělový strom, je dřevina z čeledi hrnečníkovitých (Lecythidaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Neopadavý listnatý strom dorůstá výšky až 30-35 m. Náleží do stejné čeledi jako juvie ztepilá (Bertholletia excelsa), poskytující para ořechy. Strom je nápadný svými plody, upomínajícími na dělové koule, a také velkými růžově červenými květy. Tyto květy rostou na zkroucených povislých šlahounovitých větvích vyrůstajících přímo z kmene. Protože kvete téměř po celý rok, v tropech bývá lončatník pěstován jako okrasný strom. Pochází ze severních oblastí Jižní Ameriky a z jižního Karibiku, ale její více než dvoutisíciletý výskyt je dokázán také v Indii - tam bývá často vysazována u chrámů i díky tomu, že její květy připomínají hady (odtud přezdívka ´nagalingam´, evokující posvátného hada spojeného s Šivovým lingamem).

V kečuánštině se tato rostlina nazývá Ayahuma a je domorodými obyvateli používána jako léčivo na vysoký tlak, záněty, nádory a proti bolesti. Též se používá proti nachlazení, bolesti břicha, kožní problémy a zranění, malárii, a bolesti zubů. Jsou jí přisuzovány duchovní vlastnosti a někdy se používá jako příměs do ayahuascy. Laboratorní testy ukazují, že výtažky této rostliny mají antimikrobiální účinky a předcházejí vznikání biofilmů. [2]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Lončatník guyanský je z nejasných příčin často nazýván Shorea robusta, což je ovšem zcela jiný strom z čeledi dvojkřídláčovité (česky damarovník obrovský).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. Al-Dhabi, N. A., et al. (2012). Antimicrobial, antimycobacterial and antibiofilm properties of Couroupita guianensis Aubl. fruit extrac. BMC Complementary and Alternative Medicine 12 242–50.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Rohwer, Jens G.: Tropické rostliny. (Přel. L. Helebrant) Euromedia Group-Knižní klub, Praha 2002. ISBN 80-242-0774-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]