Lomená pyramida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lomená pyramida
02 bent north entrance.jpg
Materiál vápenec
Poloha
Adresa EgyptEgypt Egypt
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lomená pyramida je jednou z egyptských pyramid, nachází se v nekropoli Dahšúr 40 km jižně od Káhiry. Nechal ji postavit faraón Snofru ve 26. století př. n. l.. Je vysoká 101 metrů (původně asi 105 m, ale byla snížena působením eroze), což z ní činí čtvrtou největší staroegyptskou pyramidu, každá strana čtvercové základny je dlouhá 188,5 metru. Její interiér byl zpřístupněn veřejnosti roku 2009.[1]

Pyramida je neobvyklá svým nepravidelným tvarem. Ve spodní části svírají stěny se zemí úhel 55°, ve výšce 45 metrů se však lámou na mírnější úhel 43°. Tato zvláštnost bývá vysvětlována číselnou symbolikou: jsou to vlastně dvě pyramidy v jedné, což má vyjadřovat spojení Horního Egypta a Dolního Egypta pod faraónovou vládou.[2] Jiná teorie uvádí praktické důvody. Do té doby se stavěly pouze stupňovité pyramidy, takže byla vůbec prvním pokusem o pyramidu ve tvaru jehlanu. Nedostatek zkušeností vedl k tomu, že stavitelé navrhli stěny příliš příkré, což ohrožovalo statiku stavby, také vzhledem k nestabilnímu hlinitoštěrkovému podloží. Proto bylo v průběhu stavby rozhodnuto změnit sklon stěn (kdyby k tomu nedošlo, mohla by pyramida měřit kolem 125 m).[3] Zastánci této domněnky argumentují tím, že Červená pyramida, stavěná krátce po Lomené, má také úhel stěn 43 stupňů.

Stěny pyramidy jsou pokryty bílým vápencem — jde o nejlépe dochované obložení ze všech egyptských pyramid. Lomená pyramida je ojedinělá také tím, že má uvnitř dvě komory spojené chodbou. Každá komora má vlastní vchod: jeden se nachází na západní straně ve výšce 33 metrů a druhý na severní straně ve výšce 12 metrů. Přes padesát metrů jižním směrem stojí menší satelitní pyramida (pravděpodobně zamýšlená jako sídlo panovníkova ka) vysoká 26 metrů.

Snofru je jediný panovník, o kterém je známo, že pro sebe nechal vybudovat dvě pyramidy (druhou je nedaleká Červená pyramida). Tato zvláštnost bývá rovněž vysvětlována jeho dvojjedinou rolí vládce Horního a Dolního Egypta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.novinky.cz/cestovani/164065-v-egyptskem-dahsuru-se-verejnosti-otevre-4500-let-stara-pyramida.html
  2. Christian Jacq: Toulky Egyptem faraonů. Přeložila Ladislava Miličková. Domino, Ostrava 2003. ISBN 80-7303-163-9. S. 75.
  3. http://www.egyptan.sk/clanky/staroveky-egypt/pyramidy/snofruova-lomena-pyramida.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]