Lomená pyramida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lomená pyramida
02 bent north entrance.jpg
Výstavba 2700 př. n. l.
Materiál vápenec
Poloha
Adresa EgyptEgypt Egypt
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lomená pyramida je jednou z egyptských pyramid, nachází se v nekropoli Dahšúr 40 km jižně od Káhiry. Nechal ji postavit faraón Snofru ve 26. století př. n. l.. Je vysoká 101 metrů (původně asi 105 m, ale byla snížena působením eroze), což z ní činí čtvrtou největší staroegyptskou pyramidu, každá strana čtvercové základny je dlouhá 188,5 metru. Její interiér byl zpřístupněn veřejnosti roku 2009.[1]

Pyramida je neobvyklá svým nepravidelným tvarem. Ve spodní části svírají stěny se zemí úhel 55°, ve výšce 45 metrů se však lámou na mírnější úhel 43°. Tato zvláštnost bývá vysvětlována číselnou symbolikou: jsou to vlastně dvě pyramidy v jedné, což má vyjadřovat spojení Horního Egypta a Dolního Egypta pod faraónovou vládou.[2] Jiná teorie uvádí praktické důvody. Do té doby se stavěly pouze stupňovité pyramidy, takže byla vůbec prvním pokusem o pyramidu ve tvaru jehlanu. Nedostatek zkušeností vedl k tomu, že stavitelé navrhli stěny příliš příkré, což ohrožovalo statiku stavby, také vzhledem k nestabilnímu hlinitoštěrkovému podloží. Proto bylo v průběhu stavby rozhodnuto změnit sklon stěn (kdyby k tomu nedošlo, mohla by pyramida měřit kolem 125 m). Zastánci této domněnky argumentují tím, že Červená pyramida, stavěná krátce po Lomené, má také úhel stěn 43 stupňů.

Stěny pyramidy jsou pokryty bílým vápencem — jde o nejlépe dochované obložení ze všech egyptských pyramid. Lomená pyramida je ojedinělá také tím, že má uvnitř dvě komory spojené chodbou. Každá komora má vlastní vchod: jeden se nachází na západní straně ve výšce 33 metrů a druhý na severní straně ve výšce 12 metrů. Přes padesát metrů jižním směrem stojí menší satelitní pyramida (pravděpodobně zamýšlená jako sídlo panovníkova ka) vysoká 26 metrů.

Snofru je jediný panovník, o kterém je známo, že pro sebe nechal vybudovat tři pyramidy (další je pyramida v Médúmu a nedaleká Červená pyramida). Tato zvláštnost bývá rovněž vysvětlována jeho dvojjedinou rolí vládce Horního a Dolního Egypta.

Průzkum[editovat | editovat zdroj]

Díky svému neobvyklému tvaru poutala Lomená pyramida evropské cestovatele již od 17. století. Pyramidu ve svých cestopisech zmínil například anglický orientalista Robert Huntington, anglo-holandský cestovatel Edward Melton, cestovatel a politik Robert Wood či spisovatel a anglikánský biskup Richard Pococke. První archeologické průzkumy zde probíhaly v září 1839 pod vedením Johna Shae Perringa. Stavbou se v 19. století zabýval rovněž Karl Richard Lepsius a William Flinders Petrie. Z výzkumu pyramidy prováděného v druhé polovině 40. let 20. století vedeného Abd es-Salámem Husajnem a Alexandrem Varrilem se nedochovala dokumentace. Novodobé komplexní průzkumy pyramidy uskutečnil na počátku 50. let 20. století Ahmed Fachrí. Následovaly výzkumy italské egyptologické expedice Vita Maragioglia a Celeste Rinaldi, rakouské expedice vedené Josefem Dornerem a nakonec německé expedice z německého archeologického ústavu v Káhiře pod vedením Rainera Stadelmanna v roce 1980.[3][4]

Stavitel a datování[editovat | editovat zdroj]

Stavba Lomené pyramidy byla zahájena v 8. roce sčítání skotu, za vlády faraona Snofrua přibližně po dokončení pyramidy v Médúmu jako stupňovité. Vystavěním Lomené pyramidy založil Snofru pohřebiště v Dahšúru. Důvod, proč Snofru začal budovat druhou pyramidu, je dosud neznámý. Mohl souviset s přemístěním hlavního města.[4][5][6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Knickpyramide na německé Wikipedii.

  1. V egyptském Dahšúru se veřejnosti otevře 4500 let stará pyramida [online]. 2009-03-17 [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. 
  2. JACQ, Christian. Toulky Egyptem faraonů. Překlad Ladislava Miličková. [s.l.]: Domino ISBN 80-7303-163-9. S. 75. 
  3. VERNER, Miroslav. Pyramidy. Praha: Academia, 2008. 407 s. ISBN 9788020016171. Kapitola Lomená pyramida, s. 130−131. (česky) [dále jen Verner]. 
  4. a b WINSTON, Alan. The Pyramid of Snefru (Bent Pyramid) at Dahshur. www.touregypt.net [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Verner, s. 139−140
  6. LEHNER, Mark. Geheimnis der Pyramiden. Düsseldorf: Econ, 1997. S. 97 a 102. (německy) 
  7. STADELMANN, Rainer. Die Ägyptischen Pyramiden. Mainz: Philip von Zabern, 1997. 296 s. ISBN 9783805308557. S. 87. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]