Lodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Loď.
hra Lodě

Lodě, popřípadě Námořní bitva[pozn. 1], je původně desková stolní (později i počítačová) hra pro dva hráče, ve které je cílem potopit všechny lodě soupeře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

herní sada Lodí s kolíky
cestovní Lodě

Hra Lodě byla vymyšlena ve Francii během 1. světové války. První komerční verze hry byla Salvo, publikovaná v roce 1931 ve Spojeném království společnosti Starex. Jiné verze hry byly vytištěné v třicátých a čtyřicátých letech.

V roce 1967 představil Milton Bradley verzi hry, která používala plastové desky a kolíky. V roce 1977 Milton Bradley také vydal Elektronické Lodě (Electronic Battleship), následovanou v roce 1989 Elektronickými mluvícími Loděmi (Electronic Talking Battleship). V roce 2008 byla zveřejněna aktualizovaná verze Lodí pomocí šestiúhelníkových políček. V aktualizované verzi obsahuje hrací deska několik ostrovů, na kterých lze umístit figurky. Lodě mohou být umístěny pouze kolem ostrovů a pouze na hráčově polovině hrací desky (nelze umístit loď na protihráčovu stranu). Když byl natočen film Bitevní loď, stolní hra se vrátila k původnímu stylu z roku 1967.[zdroj?!]

Lodě byly jednou z prvních her upravených pro počítače, počínaje verzí vydanou pro Z80 Compucolor v roce 1979 Od té doby vzniklo mnoho počítačových edicí této hry.

Lodě byly také součástí Hasbro Family Game Night pro PlayStation 2 a Wii, stejně taky Xbox 360 (Xbox Live Arcade). Ty upravují pravidla, včetně velikosti mřížky (8 × 12 ve verzi NES, 8 × 8 ve verzi Game Boy), velikost lodí a např. ve verzi NES má křižník raketu, která v jednom výstřelu zasáhne 5 čtverců.

V roce 2012 byl vypuštěn akční sci-fi film Bitevní loď, který byl inspirován stolní hrou Miltona Bradleyho. Na to pak byla vydána verze Lodí založená na filmu, ve které jedna strana měla část cizích lodí.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

hrací pole ke stažení
správné rozmístění
ne vždy akceptované rozmístění (viz dotýkající se lodě vlevo nahoře)
příklad značení zásahů a minutí vlastních lodí (Obrysy soupeřových lodí se doplní až po potopení.)
chybné rozmístění (Dotyk rohy, jako je tomu u lodí vlevo, však může být někdy akceptovatelný.)

Pravidla hry jsou jednoduchá. Oba hráči si připraví hrací pole pro umístění svých bitevních lodí a druhé totožné pole pro zaznamenání zásahů a minutí soupeřovy floty.

Hrací pole je většinou čtvercové, rozdělené na n×n políček, může mít však i tvar obdélníku[2] s nestejným počtem řádků a sloupců. Hrací pole musí být označena na jedné straně písmeny[pozn. 2] (v Česku se k označení používá anglická abeceda) a na straně k ní kolmé čísly. Klasické hrací pole má 10×10 čtverečků. Pokud se hráči dohodnou, je možné velikost hracího pole upravit. (menší pole – rychlejší hra, větší pole – hra pomalejší).

Na připravenou hrací plochu hráči rozmístí svou flotu tak, aby bylo zřejmé, na kterých polích se lodě nacházejí. Lodě je tak možné umístit vodorovně nebo je pootočit[3] o 1-3násobek úhlu 90°. Vyloučeno je tedy umístění úhlopříčně nebo jinak šikmé. Lodě by se neměly vzájemně překrývat (na jednom políčku může být jen jedna loď), pravidla se však neshodují vždy v tom, jestli se mohou lodě vzájemně dotýkat libovolně[4][5][6], jen rohem[7] nebo vůbec[8][9]. Pozice lodí se během hry nesmí měnit.

Při hře se účastníci vždy střídají ve „střelbě“ na jednotlivá pole protivníka, který následně oznámí, zda došlo nebo nedošlo k zásahu, popřípadě jestli jeho loď byla zásahem potopena. Může[9][10] (ale také nemusí[5]) být pravidlem, že po úspěšném zásahu hráč pokračuje ve střelbě.

Aby se nestřílelo opakovaně na stejné místo, zaznamenávají se jednotlivé zásahy a minutí (je lepší je vzájemně odlišit) křížkem, tečkou, přeškrtnutím, vybarvením, šrafováním nebo jiným vhodným způsobem. Stejně jako minutí je dobré označit i pole v okolí potopených lodí, kam již není potřeba střílet (pokud platí pravidlo omezující vzájemný dotyk lodí).

Hra končí, když jeden z hráčů přijde o celou flotu.


Flotila[editovat | editovat zdroj]

Flotila sestává z několika typů lodí, které se od sebe liší velikostí. Tvarově mohou nabývat rozmanitých podob, obvykle se však používají alespoň typy o velikosti 1×2 až 1×4 políčka. Jedna velikost nemusí vždy znamenat jeden typ lodi. Např. 1×3 políčka mohou být (i v rámci jedné flotily) křižník a zároveň ponorka. Jejich počty ve flotile závisejí na velikosti hracího pole a také na dohodě mezi spoluhráči, vždy se však musí na obou stranách shodovat.

Počty lodí v některých typech flot
velikost lodi tradiční[2] tradiční[9] (M. Bradley[11], 1990)[5] ruská[9]
1×5 políček 1 letadlová loď
1×4 políčka 1 bitevní loď 1 bitevní loď 1 bitevní (nebo letadlová[12]) loď
1×3 políčka 2 křižníky 1 křižník a 1 ponorka 2 křižníky (nebo křižník a ponorka[12])
1×2 políčka 4 torpédoborce 1 torpédoborec 3 torpédoborce
1×1 políčko 2 ponorky 4 torpédové čluny

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Pod názvem Bitva na moři však existuje ještě jiná desková hra.[1]
 2. V některých zemích to však mohou být i jiné znaky. (Např. na obrázcích se správným a špatným rozmístěním jsou použity hebrejské číslice.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Bitva na moři | Společenské deskové hry. www.deskove-hry.eu [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. 
 2. a b AVEDON, Elliott. VIRTUAL MUSEUM OF GAMES [online]. University of Waterloo, Faculty of Applied Health Sciences, rev. 2010-03-15 [cit. 2021-05-24]. Kapitola BATTLESHIP GAMES. (anglicky) 
 3. Námořní bitva - pravidla hry a plán ke stažení (lodičky). www.reklamnikarty.cz [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné online. 
 4. Lodě [online]. brainking.cz [cit. 2021-05-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 5. a b c BATTLESHIP for 2 Players [PDF]. Milton Bradley Company, 1990 [cit. 2021-05-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. BROWN, Seth. How to Play the Battleship Board Game. The Spruce Crafts [online]. Rev. 2020-11-12 [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Pravidla námořní bitvy [PDF]. obecradostin.cz, 2011-02-16 [cit. 2021-05-22]. Dostupné online. 
 8. Lodě. lada.chytrackova.sweb.cz [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné online. 
 9. a b c d Námořní bitva (online hra pro dvojice). battleship-game.org [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné online. 
 10. NORDI. Lodě hra - Pravidla a variace [online]. Karetni a jiné společenské hry [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. 
 11. Rules for BattleShip (a Milton Bradley Game) [online]. New Mexico State University, Department of Computer Science [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. a b NIGMATULINA, Aleksandra. [cit. 2021-06-01]. Fotografie ruské herní sady Lodí. Dostupné online. Dostupné také v databázi iStock [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]