Lodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lodě nebo-li také námořní bitva, je stolní hra pro dva hráče, ve které se hráč snaží potopit lodě svého soupeře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hra Lodě byla vymyšlena ve Francii během 1. světové války. První komerční verze hry byla Salvo, publikovaná v roce 1931 ve Spojeném království společnosti Starex. Jiné verze hry byly vytištěné v třicátych a čtyřicátych letech.

V roce 1967 představil Milton Bradley verzi hry, která používala plastové desky a kolíky. V roce 1977 Milton Bradley také vydal elektronickou elektronickou bitevní loď, následovanou v roce 1989 elektronickou mluvící bitevní lodí. V roce 2008 byla zverejněna aktualizovaná verze Bitevních lodi pomocí šestiúhelníkových políček. V aktualizované verzi obsahuje deska hráče několik ostrovů, na kterých lze umístit figurky. Lodě mohou být umístěny pouze kolem ostrovů a pouze na polovině hráčova hryště (nemohli umístnit loď na protihráčovo hryště). Když byl natočen film Bitevní loď, stolní hra se vrátila do původního stylu z 1967 roku.

Bitevní loď byla jednou z nejčasnějších her, které měly být vyrobeny jako počítačová hra, s verzí propuštěnou pro Z80 Compucolor v roce 1979. Mnoho počítačových vydání této hry vzniklo od té doby. Bitevní lodě byly také součástí Hasbro Family Game Night pro PlayStation 2 a Wii, stejně taky Xbox 360 (Xbox Live Arcade). Ty upravují pravidla, včetně velikosti mřížky (8 × 12 ve verzi NES, 8 × 8 ve verzi Game Boy), velikost lodí a např. ve verzi NES má křižník raketu, která v jednom výstrelu zasáhne 5 čtverců.

V roce 2012 byl vypuštěn akční sci-fi film Battleship, který byl inspirován stolní hrou. Na to, pak byla vydána verze bitevních lodí založená na filmu, ve které jedna strana měla část cizích lodí.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

hry jsou jednoduchá. Cílem hry je nalézt a potopit všechny lodě soupeře jako první. Pro stolní verzi je potřeba pouze propiska a čtverečkovaný papír. Na čtverečkovaný papír se zakreslí čtverec, který může mít různé rozměry. Čím menší hrací pole se zvolí, tím je větší pravděpodobnost potopení soupeřových lodí.

Hrací pole ke stažení

Nejlépe je zvolit čtverec 10×10 čtverečků, jehož jednu stranu označíme číslicemi 1–10 a kolmo na ni druhou stranu písmeny A–J. Tyto čtverce si každý hráč zakreslí dva, jeden na své lodě a druhý na zakreslování soupeřových lodí. Pod pojmem lodí se rozumí čtverečky seskupené u sebe, které mají různé tvary a velikosti, loď může být i například jen jeden čtvereček. Proto tedy pro tvar a počet lodí nejsou přesně vymezená pravidla, pouze se lodě u obou hráčů musí shodovat. Při hře se hráči vždy střídají a pokud dojde k zásahu protivníkovy lodě, soupeř musí říci „zásah“, pokud ne, řekne „voda“. Jednotlivé zásahy se mohou značit například křížkem a pokud dojde k potopení celé lodě, hráč to musí oznámit. Vyhrává ten, kdo dříve potopí všechny protihráčovy lodě.