Lockheed Martin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
XF-35

Lockheed Martin [lokhít marten] je jedna z vedoucích mezinárodních společností s pokročilou technologií a také letecký výrobce. Vznikla roku 1995 sloučením společností Lockheed Corporation a Martin Marietta. Její sídlo je v městě Bethesda v Marylandu a po celém světě zaměstnává okolo 140 000 lidí. Současným ředitelem je Robert J. Stevens, který se vedení společnosti ujal po Gordonu Richardu Englandovi, jež postupně přešel do funkce prvního náměstka ministra vnitra Spojených států.

Podle příjmů z roku 2006 je Lockheed Martin největším vojenským dodavatelem na světě. Mezi produkty společnosti Lockheed patří např. balistické rakety Trident, letouny F-16, Hercules a F-22 Raptor, za který roku 2006 společnost obdržela cenu Collier Trophy. Pod firmou Martin Marietta se vyrábějí rakety Titan a také Space Shuttle External Tank. Lockheed Martin vyrábí také elektroniku a informační a elektronické systémy; angažuje se i v kosmonautice.

Hlavním zákazníkem pro Lockheed Martin (kolem 95 %) je americké ministerstvo obrany, jiné americké federální agentury a armády cizích mocností.

Šablona:Pahýl - letectví Šablona:Pahýl - vesmír