Lněnka rolní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxLněnka rolní
alternativní popis obrázku chybí
Lněnka rolní (Thesium arvense)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád santálotvaré (Santales)
Čeleď santálovité (Santalaceae)
Rod lněnka (Thesium)
Binomické jméno
Thesium arvense
Horv.
Synonyma
 • Thesium asperulum
 • Thesium bulgaricum
 • Thesium graecum
 • Thesium racemosum
 • Thesium ramosum [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květy

Lněnka rolní (Thesium arvense) je nižší, často poléhavá, vytrvalá, velice nenápadná, kriticky ohrožená poloparazitická rostlina.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je jedním z druhů rodu lněnka s velkým areálem výskytu. Vyrůstá od Střední Evropy (především v panonské oblasti Uherské nížiny) přes Ukrajinu, Rusko, Malou Asii, Blízký východ až do Střední Asie, na jižní Sibiř a západ Číny. Na našem území dosahuje západní kontinentální hranice rozšíření. V nedávné době byla nalezena také ve Spojených státech amerických a v Kanadě.

Helofytní rostlina obvykle roste na osluněných sušších písčitých nebo kamenitých loukách a pastvinách, polních úhorech, travnatých mezích nebo v okolí polních cest. V České republice se nachází téměř výlučně v termofytiku na jihu Moravy, nejvíce v Dyjsko-svrateckém úvalu, okolí Hustopečí a Znojma. Vyskytuje se v nadmořské výšce od 140 do 360 m. Malá izolovaná lokalita je dále v PolabíStarého Kolína. V ČR je součásti společenstev svazů Festucion valesiaceae a Plantagini-Festucion ovinae.[2][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina s nespecifickým poloparazitickým způsobem života. Z krátkého, mnohohlavého, dřevnatého oddenku bez plazivých výběžků vyrůstá několik lodyh, nejčastěji od 5 do 15. Podélně rýhované lodyhy dlouhé 10 až 40 cm jsou poléhavé nebo vystoupavé, většinou rozvětvené a lysé nebo osténkatě drsné. Porůstají téměř přisedlými listy o délce 1,5 až 3,5 cm a šířce 1 až 1,5 cm. Jednožilné listové čepele jsou tvaru čárkovitého a na konci zašpičatělé, po obvodě bývají celokrajné nebo s drobnými zoubky a mívají barvu žlutě zelenou nebo tmavě zelenou.

Složené květenství lata, zřídka kdy hrozen, se vytváří v horní třetině délky lodyhy. Nitkovitě tenké květonosné větvičky 1 až 1,5 cm dlouhé jsou téměř vodorovně odstálé a nesou vždy jen po jednom květu. Čárkovitý, lysý květní listen je dlouhý 1 až 1,2 cm, po obvodě je zoubkovaný a bývá barvy zelené nebo žlutozelené; je téměř nezřetelně jednožilný. Listence jsou také čárkovitého tvaru a dlouhé 3 až 7 mm.

Květy vyrůstající na kratičkých stopkách (nebo řídce přisedlé) jsou čtyř nebo častěji pětičetné. Mají 2 až 3 mm dlouhé vytrvalé, nálevkovité okvětí rozčleněné do široce trojúhelníkovitých cípů, uvnitř je bílé a z vnější strany zelené nebo nahnědlé. V květu jsou čtyři nebo pět tyčinek a spodní semeník s jedinou bliznu. Vykvétá od dubna do července.

Plod elipsoidního tvaru je dlouhý 2,5 až 3 mm a široký 1,5 mm, barvu má zelenou až nahnědlou, podél je jemně žilkovaný, plodní stopka je hnědavá. Je obalen suchým kuželovitým okvětím o délce asi 0,7 mm s dovnitř zahnutými cípy. Rozmnožuje se hlavně semeny.[2][3][5][6][7]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice lněnky rolní neustále ubývá, v současnosti je odhadován její výskyt asi jen na 20 až 30 malých populací, její početní stavy jsou nízké a výhled neutěšený. V nedávné minulosti počala její populace znatelně chřadnou a to následkem eutrofizace nebo naopak nedostatkem péče o pozemky kdy její stanoviště počala zarůstat křovinami a invazním býlím. Ochrana míst na kterých vyrůstá není většinou zabezpečena a zajištění stálé kultivace stanovišť je nereálné.

Podle „Seznamu cévnatých rostlin květeny České republiky“ z roku 2012 je lněnka rolní považována za druh kriticky ohrožený (C1 b), zákonem chráněna ale není. Na Slovensku patří ((slovensky) ľanolistník roľný) mezi zranitelné druhy (VU).[2][3][8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BioLib.cz – Thesium arvense (lněnka rolní) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-02-22]. Dostupné online. 
 2. a b c DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Lněnka rolní [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 18.05.2009 [cit. 2013-02-22]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b c MRÁZEK, Tomáš. BOTANY.cz: Lněnka rolní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.05.2011 [cit. 2013-02-22]. Dostupné online. (česky) 
 4. A Rogue's Gallery of Invasive Non-native Plants of Alberta: Thesium arvense [online]. Alberta Native Plant Council, Edmonton, AB, Canada, rev. 14.02.2013 [cit. 2013-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Thesium ramosum [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2013-02-22]. S. 518. Dostupné online. (česky) 
 6. Flora of China: Thesium arvense [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. DVOŘÁK, Václav. Kriticky a silně ohrožené druhy rodu Thesium v ČR. Olomouc, 2010. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci. Vedoucí práce Martin Dančák. Dostupné online.
 8. DANIHELKA, Jiří; Chrtek Jindřich; Kaplan Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. 2012 [cit. 22.02.2013]. Čís. 84, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)