Lněnka alpská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxLněnka alpská
alternativní popis obrázku chybí
Lněnka alpská (Thesium alpinum)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád santálotvaré (Santales)
Čeleď santálovité (Santalaceae)
Rod lněnka (Thesium)
Binomické jméno
Thesium alpinum
L.
Synonyma
  • Thesium tenuifolium [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lněnka alpská (Thesium alpinum) je nízká, vytrvalá, poloparazitická, světle kvetoucí rostlina která je, na rozdíl od svých mnoha příbuzných druhůrodu lněnka, poměrně chladnomilná.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rozšířena je hlavně v Alpách a přilehlých oblastech ve Francii, Německu, Rakousku a částečně i na Balkáně. Nespojitě vyrůstá také v Pyrenejích, Apeninách, v Turecku a okolo Kavkazu. Objevuje se také v Karpatech na území Slovenska a Rumunska.

Roztroušeně se vyskytuje na území České republiky hlavně ve submontánních a montánních stupních. Vyrůstá nejčastěji na nespecifických půdních podložích na vysychavých kamenitých stráních a světlých okrajích lesů a křovin. Je považována za diagnostický druh asociací Thesio alpini-Nardetum strictae a Bupleuro-Calamagrostietum. Ve větší počtu lze lněnku alpskou spatřit v hornatých oblastech na severu Čech nebo Moravy.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tato poloparazitická vytrvalá rostlina dorůstá jen do 10 až 30 cm. Této výše dosahují její lodyhy vyrůstající v trsu z vřetenovitého, vícehlavého oddenku. Lodyhy bývají přímé, obvykle nevětvené a porůstají přisedlými čárkovitými, převážně jednožilnými listy s velmi jemnými zoubky po okrajích čepelí modrozelené barvy.

V polovině své délky přechází lodyhy do jednoduchého květenství, jednostranného hroznu sestaveného z květů s krátkými stopkami nebo přisedlými, vyrůstají nejčastěji po jednom na květonosné větvičce s uzkým listenem. Vytrvalé, nerozlišené, zvonkovitě trubkovité okvětí oboupohlavných květů je asi od poloviny rozekláno do čtyř cípů které se později ohrnují špičkami dovnitř. Zevnitř je barvy bílé, zevně nazelenalé nebo načervenalé. V květu jsou čtyři tyčinkyprašníky a jeden pestíkčnělkou a bliznou. Kvetou v květnu až srpnu, opylovány jsou hmyzem. Plod je kulovitý nebo vejčitý, na povrchu je obalen suchým okvětím delším než je sám.[2][3][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Lněnka alpská roste jak v chráněných oblastech jako Krkonošském národním parku, přírodní rezervaci Praděd nebo přírodní rezervaci Ralsko kde se ji dostává nejpřísnější ochrany, tak i na běžně nechráněných místech kde není proti znehodnocení svého přirozeného biotopu nijak chráněna. Je proto zařazena mezi ohrožené druhy české flory (C3).[3][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Thesium alpinum (lněnka alpská) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-02-27]. Dostupné online. 
  2. a b KRÁSA, Petr. BOTANY.cz: Lněnka alpská [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 08.08.2007 [cit. 2013-02-27]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b c DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Lněnka alpská [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 07.11.2008 [cit. 2013-02-27]. Dostupné online. (česky) 
  4. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Lněnka alpská [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2013-02-27]. S. 16. Dostupné online. (česky) 
  5. DANIHELKA, Jiří; Chrtek Jindřich; Kaplan Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. 2012 [cit. 27.02.2013]. Čís. 84, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]