Lluis Fontdecava Quiroga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený
Eliseu María Fontdecava Quiroga
Mučedník
Datum narození 12. května 1891
Místo narození Portbou, Španělsko
Datum úmrtí 29. července 1936 (ve věku 45 let)
Místo úmrtí Clot dels Aubens, Cervera, Španělsko
Svátek 29. červenec
Blahořečen(a) 28. října 2007
Benedikt XVI.
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství

Lluis Fontdecava Quiroga, řeholním jménem Eliseu María (12. května 1891, Portbou29. července 1936, Clot dels Aubens) byl španělský římskokatolický řeholník Řádu karmelitánů a mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 12. května 1891 v Portbou.

Roku 1934 vstoupil ke karmelitánům v Tàrreze. Byl laickým bratrem a jeho práce spočívala v kuchyni. Byl velmi upřímný a přátelský člověk.

Před vypuknutím Španělské občanské války již v zemi vypukla protikatolická nálada. Tato nálada se nevyhnula ani klášteru v Tàrreze, kde započala už roku 1934. Od října byly zdi kláštera hlídány komunisty. Následně v červnu 1936 byla bratrům zakázána práce v nemocnicích a na školách. Dne 20. července byli bratři varováni před útokem a převor kláštera otec Àngel se rozhodl uzavřít kostel a pět kandidátů a dva novice poslal domů. Dalšího dne byli vyzváni opustit klášter. Otec Àngel chtěl získat povolení odjezdu bratrů do Itálie, což se mu nepodařilo. Poté byl on, Eliseu a deset spolubratrů zatčeno a v noci byli odvezeni na místo zvané Clot dels Aubens nedaleko Cervery. Zde byli všichni zastřeleni. Před výstřely zvolávali Ať žije Kristus Král!. Stalo se tak 29. července 1936.

Proces blahořečení[editovat | editovat zdroj]

Jeho proces blahořečení byl zahájen roku 1959 v arcidiecézi Barcelona spolu s dalšími patnácti karmelitánskými spolubratry a jednou řeholnicí.

Dne 26. června 2006 uznal papež Benedikt XVI. jejich mučednictví. Blahořečeni byli 28. října 2007.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]