Ljuboml

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ljuboml
Любомль
Ljuboml – znak
znak
Ljuboml – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška187 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastVolyňská
RajónKovelský
Ljuboml
Ljuboml
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha12 km²
Počet obyvatel10 295 (2022)[1]
Hustota zalidnění857,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.lubomlmisto.in.ua
Telefonní předvolba3377
PSČ44300
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ljuboml (ukrajinsky Любомль, polsky Luboml, v jidiš ליבעוונע‎‎ – Libivne) je město ve Volyňské oblasti na Ukrajině. K roku 2004 v něm žilo přes deset tisíc obyvatel.

Poloha a doprava[editovat | editovat zdroj]

Ljuboml leží nedaleko západního okraje Volyňské oblasti a tím i nedaleko polsko-ukrajinské státní hranice ležící směrem na západ. Nejbližší větší města jsou Kovel na východě, Volodymyr na jihu a Chełm v Polsku na západě.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Ljubomlu je z roku 1287. V roce 1541 se stal městem.

Do roku 1795 byl součástí Polsko-litevské unie, pak připadl do Ruského impéria.

V meziválečném období byl Ljuboml součástí druhé Polské republiky.

Začátkem druhé světové války jej na základě Ribbentropova–Molotovova paktu obsadil Sovětský svaz. Následně jej v rámci operace Barbarossa dobylo nacistické Německo, kde připadl do Generálního gouvernementu.

Během nacistické okupace byla vyvražděna téměř celá místní židovská komunita, která přitom tvořila jádro obyvatelstva (91 % obyvatelstva v roce 1931). Odhadem 4,5 tisíce místních spolu s židovskými uprchlíky odvedli Einsatzgruppen za pomoci kolaborantů a Ukrajinské pomocné policie (Українська допоміжна поліція , Ukrainische Hilfspolizei) do blízkých roklí a tam zastřelili. Z vyhlazeného města je známo 51 přeživších.

Rudá armáda dobyla Ljuboml zpět pro Sovětský svaz v roce 1944 a byl začleněn do Ukrajinské sovětské socialistické republiky. Od roku 1991 je součástí samostatné Ukrajiny.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1918 vydal ljubomlský soudce sérii známek zobrazujících pohledy na město. Označení bylo ve 4 jazycích: polština, ukrajinština, němčina a hebrejština. Bylo to poprvé, kdy se hebrejská písmena objevila na poštovních známkách.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ljuboml na německé Wikipedii.

  1. Ukrajinská státní statistická služba: Чисельність наявного населення Українина 1 січня 2022. Kyjev: Ukrajinská státní statistická služba. Dostupné online.
  2. Luboml - guidebook - Shtetl Routes - NN Theatre. shtetlroutes.eu [online]. [cit. 2024-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]