Lipnice nad Sázavou (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lipnice nad Sázavou
Celkový pohled na hrad
Celkový pohled na hrad
Základní informace
Sloh gotický, renesanční
Výstavba počátek 14. století
Přestavba 30. léta 16. století
Stavitel Lichtenburkové
Další majitel páni z Landštejna, Vartenberkové, Trčkové z Lípy, Thurnové
Poloha
Adresa Lipnice nad Sázavou, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Lipnice nad Sázavou
Red pog.svg
Lipnice nad Sázavou
Další informace
Kód památky 32798/6-279 (PkMnMISSezObr)
Web www.hrad-lipnice.eu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Lipnice v Lipnici nad Sázavou je jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, který byl založen kolem roku 1310 mocným rodem pánů z Lichtenburka a přestavěn na počátku 16. století za Trčků z Lípy. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.[1] Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věž Samson

První přímá zmínka o hradu pochází z roku 1316 (Lypnitz). Od počátku 14. století stojí hrad Lipnice jako strážný v krajině údolí řeky Sázavy. Byl postaven na vyvýšenině, ze které se otvírá daleký výhled až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Pod hradem se rozkládá dříve středověké městečko, dnešní Lipnice nad Sázavou, místo spojené především se jménem spisovatele Jaroslava Haška. Hrad i město byly založeny mocným rodem pánů z Lichtenburka a později patřila Lipnice mnoha významným šlechtickým rodům i českým králům. V roce 1417 byli v lipnické hradní kapli za Čeňka z Vartemberka vysvěceni první husitští kněží a za téměř dvousetleté vlády husitských rytířů Trčků z Lípy byl hrad přestavěn na výstavnou pozdně gotickou hradní residenci.

Od 18. století hrad pomalu chátral a v roce 1869 celý vyhořel. Ve 20. století byl částečně opraven a zrekonstruován. Postupné opravy probíhají dodnes.

Prohlídka hradu návštěvníkům nabízí zejména monumentální hradní architekturu, krásnou vyhlídku do dalekého kraje, mimořádnou sbírku gotických kamnových kachlů, gotickou i barokní hradní kapli sv. Vavřince a mohutné hradní sklepení se zbytky středověké hodovní síně, hlubokou hradní studnou a bývalým vězením.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2015-10-31]. Katalogové číslo 144401 : Hrad Lipnice, zřícenina. Památkový katalog. MonumNet: [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ: [2].  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]