Lipnice nad Sázavou (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lipnice nad Sázavou

Celkový pohled na hrad
Základní informace
Sloh gotický, renesanční
Výstavba počátek 14. století
Přestavba 30. léta 16. století
Stavitel Lichtenburkové
Další majitel páni z Landštejna, Vartenberkové, Trčkové z Lípy, Thurnové
Poloha
Adresa Lipnice nad Sázavou, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Lipnice nad Sázavou
Red pog.svg
Lipnice nad Sázavou
Další informace
Kód památky 32798/6-279 (PkMnMISSezObr)
Web www.hrad-lipnice.eu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Lipnice v Lipnici nad Sázavou je jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, který byl založen kolem roku 1310 mocným rodem pánů z Lichtenburka a přestavěn na počátku 16. století za Trčků z Lípy. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.[1] Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věž Samson

Od počátku 14. století stojí hrad Lipnice jako strážný v krajině údolí řeky Sázavy. Byl postaven na vyvýšenině, ze které se otvírá daleký výhled až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Hrad si dal postavit moravský hejtman a velmož, Raimund z Lichtenburka. Roku 1314 se připomíná jeho purkrabí Bernhard. První přímá zmínka o hradu pochází z roku 1316, kdy Lichtenburk svou Lypnitz zastavil králi Janovi Lucemburskému. Ten ji hned roku 1319 předal Jindřichovi z Lipé jako náhradu za prodej Žitavy. P ozději patřila Lipnice mnoha významným šlechtickým rodům i českým králům. V roce 1417 byli v lipnické hradní kapli za Čeňka z Vartemberka vysvěceni první husitští kněží a za téměř dvousetleté vlády husitských rytířů Trčků z Lípy byl hrad přestavěn na výstavnou pozdně gotickou hradní residenci.

Od 18. století hrad pomalu chátral a v roce 1869 celý vyhořel. Ve 20. století byl částečně opraven a zrekonstruován. Postupné opravy probíhají dodnes Pod hradem se rozkládá dříve středověké městečko, dnešní Lipnice nad Sázavou, místo spojené především se jménem spisovatele Jaroslava Haška. .

Prohlídka hradu návštěvníkům nabízí zejména monumentální hradní architekturu, krásnou vyhlídku do dalekého kraje, mimořádnou sbírku gotických kamnových kachlů, gotickou i barokní hradní kapli sv. Vavřince a mohutné hradní sklepení se zbytky středověké hodovní síně, hlubokou hradní studnou a bývalým vězením.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2015-10-31]. Katalogové číslo 144401 : Hrad Lipnice, zřícenina. Památkový katalog. MonumNet: [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ: [2].  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]