Lions & Ghosts

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
lions&ghosts

Lions & Ghosts byla rocková skupina 80. let se sídlem v Los Angeles.[1] Nezněli jako cokoli, co se v té době hudebně dělo na takzvané scéně Sunset Strip. Místo toho měla skupina odlehčený, poněkud retro, vysokoškolský rockový zvuk. Svou hudbou pokryli mnoho území, včetně klasického rocku s některými pop / rockovými citlivostmi. Měli také několik beatleskních melodií, které obsahovaly smyčce jako z „Eleanor Rigby“.

Zpěvák Rick Parker byl hlavním skladatelem kapely a také textařem. Namísto psaní o bujarém rock'n´rollovém způsobu života a párty (které ovládaly lyrická témata rockových kapel 80. let), použil ve svých textech svou vášeň pro dekadentní básníky a literární rytmus beatniků. Hluboce se ponořil do příběhů o ztracené nevině a iluzivním úniku, mezi dalšími.

Počátky (1982-1984)[editovat | editovat zdroj]

Lions & Ghosts má své kořeny v Banner , počátkem 80. let založenou (ovlivněnou subkulturou Mod) skupinou z LA, vedenou zpěvákem a kytaristou Rickem Parkerem , basistou Toddem Hoffmanem a bubeníkem Randym Willertem. Rodáci ze San Diega  Hoffman a Willer se setkali s Parkerem  přes jeho spolubydlící, když docházel na UCLA. Parker tam studoval umění a literaturu, než odešel po třetím roce. Oba cestovali ze San Diega a zkoušeli v jedné z kolejí v posilovně. Kapela začala hrát klubové show v LA a San Diegu s kapelami jako Army of love . Willert nezůstal v kapele déle než rok.

V roce 1984 zbývající pár rozpustil Banner , aby vytvořil více psychedelický spolek. Název básně Parkera poskytl nové jméno, odrážející materiální i éterické světy. Nejprve přijali nového bubeníka Michaela Murphyho (dříve Dream 6) a v roce 1985 se trio stalo kapelou čtyř, když se ke skupině připojil kytarista Michael Lockwood, který Parkerovi umožnil hrát na kytaru a být více frontmanem.

Velvet kiss, lick of the lime, Wild garden éra (1985-1989)[editovat | editovat zdroj]

S novými skladbami čerstvě vyzkoušenými v jejich vlastním zkušebním studiu (které sdíleli s další legendou LA Jane's Addiction ), nastoupili na podia LA klubů jako hurikán, brzy si vytvořili zástup příznivců, a sdíleli je s téměř s každou kapelou hrající na scéně (zejména pak s tehdy nepodepsanými Guns´n´Roses ). S rostoucí popularitou kvartetu si toho začalo všímat více a více nahrávacích společností. Nakonec skupina podlehla nabídce Johna Guinera (který byl fanouškem) a podepsala pro jeho EMI America .

Skupina brzy odletěla do Londýna v Anglii, kde začali nahrávat s producentem Peterem Walshem , jehož práce pro Simple Minds - New Golden Dream byla členy skupiny velmi obdivována a byla velmi blízko stylu, po kterém prahli (Walsh odmítl opustit Anglii kvůli těhotenství své ženy). Nahrávání v Londýně však nebylo tak dobrým rozhodnutím, protože se cítili, jako by ztratili jakoukoli malou kontrolu, kterou měli. Navíc se konečný produkt jeví, na jejich vkus, jako příliš uhlazený.

Debutový rekord Velvet kiss, lick of the lime spatřil světlo světa v dubnu 1987 a obdržel různé recenze od tisku. Na druhé straně, k myšlení provokující texty a nekonvenční zvuk našly svou přitažlivost mezi vysokoškolskými rozhlasovými DJs, kteří kapelu zbožňovali. Píseň Man in the car se často také dostala do setlistů  na malých alternativních stanicích. Další mylnou představou bylo, že lidé spojili kapelu s britskou spíše než americkou scénou, která nebyla z kapely žádoucí. Deska měla určitý úspěch ve skandinávských teritoriích a Japonsku, ale v USA nezabodovala kvůli nedostatku propagace (přestože prodaly asi 40 000 kopií). Plánované americké a evropské turné s Gene Loves Jezebel se také nepovedlo realizovat, což kapelu vedlo k hraní pouze malého množství klubových vystoupení v Texasu a Kalifornii a nepomohlo prodejům.

Někteří členové kapely brali selhání nahrávky velmi osobně a celá atmosféra v kapele se změnila k horšímu. Nakonec začala čtveřice nahrávat druhé album v A&M Studios v LA v roce 1988. Během procesu nahrávání se basista Hoffman rozhodl opustit Lions & Ghosts, aby se připojil ke svým vrstevníkům ze San Diega, The Voices , kde se cítil mnohem více jako doma.

Wild garden bylo druhe a zároveň poslední album vydané v roce 1989. Výběr externích hráčů se podílela na konečném tvaru produktu, včetně Benmonta Tenche od Toma Pettyho a Heartbreakers a Pete Comita (Foghat, Black Oak Arkansas) , který na albu hrál na basu, ale měl předchozí povinnosti a nemohl se stát pro kapelu stálým basistou. Zajímavé je, že píseň na albu s názvem Capture byla první písní, kterou Lions & Ghosts napsali. Nedali to na první desku, protože se producentovi nelíbila. Prvním singlem z alba byla píseň Arson in toyland, video pro ni bylo také hotové, ale nikdy se nevysílalo na MTV.

Skupina se vydala na národního turné, ke kterému se přidali noví členové, kytarista Chris McNeal a basový hráč Mark Gould , a společně odehráli koncerty v Oregonu a Kalifornii. Kvůli špatnému prodeji posledního alba se kapela rozpadá brzy poté.

Pozdější aktivity[editovat | editovat zdroj]

Zpěvák Rick Parker vydal své sólové album Wicked world u Geffen Records v roce 1991. Nemělo to velký úspěch. V roce 1997 se objevil v kapele Sparkler a produkoval modernější zvukový materiál. Od té doby začal Parker pracovat jako producent, inženýr a skladatel s dalšími umělci.[2]

Michael Lockwood byl spojen s power / pop kapelou Wink po rozpadu  Lions & Ghosts. Od té doby pracuje s mnoha nahrávacími umělci.

Bubeník Michael Murphy se v roce 1991 dal dohromady s některými punkovými kamarády v kapele Bug Lamp . Vydali tři alba. Deconstruction byl jeho další alternativní hudební projekt spolu s Davidem Navarro (dříve Jane´s Addiction ) v roce 1994.

Po jeho působení se skupinou The Voices, basista Todd Hoffman zamířil zpět do LA a začal hrát nakrátko s The Cult.

Členové[editovat | editovat zdroj]

  • Rick Parker - zpěv, kytary
  • Michael Lockwood-  kytary
  • Todd Hoffman-basová kytara
  • Michael Murphy-bubny

Alba[editovat | editovat zdroj]

  • Velvet kiss, lick of the lime    1987 EMI America
  • Wild garden                           1989 EMI America

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]