Lionel-Groulx (stanice metra v Montréalu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lionel-Groulx
Linky metra v Montrealu
Linky metra v Montrealu
StátKanada
MěstoMontréal
Vznik3. září 1978
LinkyZelená linka
Oranžová linka
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lionel Groulx je jedna z 27 stanic zelené linky montrealského metra (AngrignonHonoré-Beaugrand), jejíž celková délka je 22,1 km. Ve směru z jihu na sever je tato stanice v pořadí osmá, v opačném směru dvacátá. Jde o stanici přestupní mezi zelenou linkou (linka 1) a oranžovou linkou.

Vnitřní uspořádání stanice[editovat | editovat zdroj]

Většina stanic má nástupiště do obou směrů linky položená naproti sobě na jednom podlaží. Některé další stanice mají nástupiště nad sebou. Stanice Lionel-Groulx je v tomto ohledu naprosto výjimečná: na jednom podlaží se nachází vždy nástupiště obou linek, tak aby přestup z jedné linky na druhou byl co nejsnadnější (a tudíž bez přesunů mezi podlažími).

Vrchní podlaží:

Spodní podlaží:

Tato přestupní stanice je uspořádána tak, že nástupiště zelené linky jsou umístěna na stejné straně v obou podlažích. Stejné pravidlo platí pro nástupiště oranžové linky. Přestupování mezi linkami je tak značně urychleno a ulehčeno.

Vzdálenosti mezi stanicemi:

Uspořádání nástupišť a linek ve stanici Lionel-Groulx

Historie[editovat | editovat zdroj]

Část stanice Lionel-Groulx patřící k zelené lince byla otevřena 3. září 1978, část náležející k oranžové lince 28. dubna 1980. Projektoval ji Yves Roy.[2]

Pokud jde o zelenou linku, prvních osm stanic směrem od stanice Angrignon včetně stanice Charlevoix[3] bylo dáno do provozu v roce 1978 a jde tedy o služebně nejmladší část zelené linky. Nejstarší (středová) část linky (od stanice Atwater až po Frontenac, celkem 10 stanic) byla zprovozněna v roce 1966 a zbylá (nejsevernější) část (od stanice Préfontaine až po stanici Honoré-Beaugrand, celkem 9 stanic) v roce 1976.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]