Lindt & Sprüngli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lindt & Sprüngli je švýcarská firma zabývající se výrobou kvalitní čokolády. Název společnosti je obecně zkracován na Lindt.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky firmy sahají až k roku 1845, kdy David Sprüngli-Schwarz a jeho syn Rudolf Sprüngli-Ammann vlastnili malou cukrářskou dílnu a prodejnu v Zurichu. Když v roce 1892 odešel Rudolf do důchodu, rouzdělil svoji firmu mezi své dva syny. Mladší David Robert dostal dva obchody, které byly známy pod jménem Confiserie Sprüngli. Starší Johann Rudolf dostal továrnu na výrobu čokolády. Díky obchodním úspěchům mohl v roce 1899 Johann Rudolf rozšířit své podnikání a založil společnost "Chocolat Sprüngli AG". Ve stejném roce připojil ke své firmě bernskou společnost, kterou vedl Rodolphe Lindt a společnost byla přejmenována na Aktiengesellschaft Vereinigte Berner und Zürcher Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli.

Moderní historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 ovládla firma Lindt & Sprüngli rakouského výrobce čokolády Hofbauer, se kterou získala její slavné Küfferle, které se staly značkou pod vládou Lindt. V letech 1997 a 1998 ovládla společnost italského výrobce Caffarel a amerického výrobce Ghirardelli.

V roce 2009 byla společnost Lindt nucena uzavřít několik poboček v USA, které bývaly jejím největším trhem kvůli slabé poptávce, což jasně ukazuje na dopad hospodářské krize.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]