Lina Kostěnková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lina Kostěnková
Lina Kostenko.jpg
Narození 19. března 1930 (91 let)
Ržyščiv
Národnost Ukrajinci
Alma mater National Pedagogical Dragomanov University (do Desetiletí od 1950)
Literární institut Maxima Gorkého (do 1956)
Povolání básnířka, spisovatelka, autorka dětské literatury a prozaička
Ocenění medaile Na památku 1500 let Kyjeva (1500)
Státní cena Tarase Ševčenka
Řád knížete Jaroslava Moudrého V. třídy
čestný doktor Lvovské univerzity
Antonovych prize
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lina Vasylivna Kostenková, ukrajinsky Ліна Василівна Костенко (* 19. březen 1930, Ržišiv u Kijeva) je ukrajinská spisovatelka. Jedna z klíčových představitelů generace ukrajinských spisovatelů nazývaných "Šedesátníci".

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala Gorkého ústav literatury v Moskvě, absolvovala roku 1956. O rok později vstoupila do literatury sbírkou Prominnia zemli (Paprsky země, 1957). Následovala sbírka Vitryla (Plachty, 1958) a Mandrivky sertsia (Blouznění srdce, 1961). Sbírka Zorianyi integral (Hvězdný integrál) z roku 1962 však již nemohla vyjít, po zásahu cenzury. V letech 1965-1968 Kostěnková podepsala řadu otevřených dopisů, v nichž protestovala proti postihu ukrajinských intelektuálů. I proto nemohla publikovat až do roku 1977, kdy směla vyjít sbírka Nad berehamy vichnoï riky (Na břehu řeky věčnosti). Za sbírku Nepovtornist (Jedinečnost), která vyšla v roce 1980, získala roku 1987 Ševčenkovu cenu. Napsala též několik lyrických próz (Marusia Churai, Berestechko), jejichž formální podoba je v ukrajinské literatuře zcela výjimečná. Věnovala se i dílu pro děti (Buzynovyi tsar).[1] Také překládala, mimo jiné i verše českých básníků.

Malá československá encyklopedie napsala, že "ve svých lyricko-reflexivních sbírkách usiluje o mravní integritu současného člověka a jednotu slova a činu. Její verše vynikají svěžestí lyrického výrazu." [2]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • L. Kostenko, Na brehoch večnej rieky. Bratislava: Tatran 1987