Lin Ce-sü

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lin Ce-sü
Portrait of Lin Zexu.jpeg
Narození 30. srpna 1785
Chou-kuan
Úmrtí 22. listopadu 1850 (ve věku 65 let)
Pchu-ning
Národnost Chanové
Manžel(ka) Zheng shi (Wife of Lin Zexu)
Děti Lin Puqing
Funkce císařský komisař (od 1838)
generální guvernér Liang-kuangu (leden 1840 – říjen 1840)
generální guvernér Chu-kuangu
generální guvernér Jün-Kueje
šu-ťi-š’
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lin Ce-sü (čínsky pchin-jinem Lín Zéxú, znaky zjednodušené 林则徐, tradiční 林則徐, 30. srpna 1785 Fu-ťien22. listopadu 1850 Ťie-jang), zdvořilostním jménem Jüan-fu (čínsky pchin-jinem Yuánfǔ, znaky zjednodušené 元抚, tradiční 元撫), byl čínský učenec a úředník v říši Čching. Významný je zejména svou rolí v první opiové válce v letech 1839–1842, kdy byl nejvýraznějším odpůrcem obchodu s opiem a coby podřízený císaře Tao-kuanga 3. června 1839 nařídil zničení opia v Chu-menu, což Spojenému království dalo důvod pro vyhlášení války.

Lin se narodil v Chou-kuanu (v rámci moderního správního členění Čínské lidové republiky část městské prefektury Fu-ťien) v době vlády císaře Čchien-lunga jako druhý syn úředníka Lin Pin-ž’a. V roce 1811 úspěšně dokončil nejvyšší úroveň úřednických zkoušek a získal titul ťin-š’ a přijetí na akademii Chan-lin.

Následně kariérně stoupal ve státní správě. V letech 1837–1839 byl generálním guvernérem Chu-kuangu (odpovídá moderním provinciím Chu-nan a Chu-pej).

V březnu 1839 dorazil do provincie Kuang-tung s úkolem bojovat proti obchodu s opiem. Následně během několika měsíců nechal zatknout přes 1 700 čínských obchodníků s opiem a zabavit přes 70 tisíc opiových dýmek. Západní obchodníky se snažil přimět k ukončení prodeje nabídkou zásob čaje, ale když vyjednávání v tomto směru selhala, začal hrozit silou. Obchodníci mu vydali kolem 1 200 tun opia, které v průběhu června ničilo kolem 500 pracovníků po 23 dní (mícháním s vápnem a solí a následně vyléváním do moře).

V roce 1840 byl Lin osm měsíců oficiálním generálním guvernérem pro Liang-kuang (odpovídá moderním provinciím Kuang-tung, Kuang-si a části provincie Chaj-nan). Britská vojenská odveta v rámci první opiové války ovšem probíhala úspěšně a za selhání byl viněn právě Lin, takže byl zbaven úřadu a poslán do Sin-ťiangu.

Později se dočkal částečné rehabilitace a v roce 1845 byl generálním guvernérem Šen-kanu (Šen-si a Kan-su) a v roce 1847 generálním guvernérem Jün-kueje (Jün-nan a Kuej-čou).

Zemřel v roce 1850 na cestě do Kuang-si, kde měl za úkol pomáhat potlačit povstání tchaj-pchingů.

Další rehabilitace se dočkal posmrtně, kdy je v rámci čínské kultury vnímán za národního hrdinu boje proti drogám, který je v Číně spojován s bojem proti evropskému imperialismu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lin Zexu na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]