Lin-Manuel Miranda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lin-Manuel Miranda
Miranda v roce 2019
Miranda v roce 2019
Narození16. ledna 1980 (44 let)
New York, New York
USA Spojené státy americké
BydlištěManhattan
Alma materWesleyan University
Povolánískladatel • textař • zpěvák • herec • scenárista • producent
Aktivní roky1999–dosud
OceněníCena Emmy v kategorii nejlepší původní hudba a text za „Bigger“ na 67. ročníků předávání cen Tony (2014)
Cena Tony v kategorii nejlepší původní skóre za Život v Heights (2008) a za Hamilton (2016) a v kategorii nejlepší text k muzikálu za Hamilton (2016))
Laurence Olivier Awards v kategorii úspěch v hudbě za Život v Heights (2016) a Hamilton (2018)
Drama Desk Awards v kategorii nejlepší herecký výkon obsazení za Život v Heights (2007) a v kategorii nejlepší hudba za Hamilton (2015), v kategorii nejlepší text Hamilton (2015) a v kategorii nejlepší scénář (muzikál) Hamilton (2015)
ChoťVanessa Nadal (2010–dosud)
Děti2
Weblinmanuel.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lin-Manuel Miranda (* 16. ledna 1980 New York)[1] je americký hudební skladatel, textař, dramatik, zpěvák a herec známý autorstvím a účinkováním v muzikálech Život v Heights a Hamilton. Je spoluautorem písní pro animovaný film Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (Walt Disney Animation Studios), a zahrál si jednu z hlavních rolí ve filmu Mary Poppins se vrací. Mezi ocenění, která obdržel patří Pulitzerova cena, tři ceny Grammy, cena Emmy, tři ceny Tony[2] a hvězda na Hollywoodském Chodníku slávy. V roce 2018 získal Cenu Kennedyho střediska (Kennedy Center Honor).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v New Yorku jako druhé dítě klinické psycholožky Luz Towns a konzultanta Demokratické strany Luise A. Mirandy, Jr. Jeho jméno Lin-Manuel bylo inspirováno básní z vietnamské války Nana roja para mi hijo Lin Manuel od portorického spisovatele José Manuela Torres Santiaga. Během svého dětství a dospívání strávil každoročně alespoň měsíc u svých prarodičů ve Vega Alta v Portoriku. Má starší sestru Luz.

Napsal hudbu i texty pro muzikál Život v Heights, který měl premiéru na Broadwayi v roce 2008. V témže roce byl za svou práci oceněn cenou Tony za Nejlepší hudbu a libreto, v roce 2009 cenou Grammy za Nejlepší muzikálové album a show také získala cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál. Za své účinkování v hlavní roli byl nominován na cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikálový herec.

Je uznávaný za hudbu, libreto a také knihu Hamilton: An American Musical show, která je již od své premiéry na Broadwayi v srpnu roku 2015 označována za fenomén pop-kultury. Muzikál získal v roce 2016 Pulitzerovu cenu za drama a cenu Grammy za Nejlepší muzikálové album. Byl nominován na cenu Tony v rekordních 16 kategoriích, v 11 z nich zvítězil, včetně kategorie Nejlepší muzikál, Nejlepší hudba a libreto, a Nejlepší kniha. Za svůj výkon v hlavní roli Alexandera Hamiltona byl nominován na další cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikálový herec. Nahrávka muzikálu se držela 10 týdnů na vrcholu žebříčku Nejlepších rappových alb za rok 2015, zatímco The Hamilton Mixtape (album s přezpívanými písněmi z muzikálu, které zpracoval a sám v něm i účinkoval) dosáhlo prvního místa v žebříčku nejlepších amerických alb (Billboard 200) za prosinec 2016.

Je politicky aktivní, zejména v zastoupení Portorika.[3] V roce 2016 se sešel s politiky, aby se vyjádřil ve prospěch úlevy dluhů Portoriku a intenzivně pracuje na získávání finančních prostředků pro záchranné akce a pomoc poté, co ostrov v roce 2017 zasáhl hurikán Maria.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 se oženil se svou přítelkyní ze střední školy Vanessou Adrianou Nadalovou, vědkyní a právničkou. Video ze svatební hostiny, kde společně s dalšími svatebními hosty předvedl hudební číslo, umístil na YouTube. Dne 10. listopadu 2014[4] se jim narodil syn Sebastian, 2. února 2018[5] pak druhý syn Francisco.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

2002–2010: Život v Heights[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 začali Lin-Manuel Miranda, John Buffalo Mailer a režisér Thomas Kail (v roce 2004 se k nim přidal spisovatel Quiara Alegría Hudes) společně pracovat na Život v Heights. Muzikál sklidil velký úspěch a v už březnu roku 2008 měl svou premiéru i na Brodwayi. Byl nominován na 13 cen Tony, z nichž čtyři získal, včetně kategorie Nejlepší muzikál a Nejlepší hudba a libreto. V roce 2009 získal také cenu Grammy za Nejlepší muzikálové album. Miranda si za svůj výkon v hlavní roli vysloužil nominaci na cenu Tony pro Nejlepšího muzikálového herce a na Brodwayi působil až do 15. února 2009.

Svou roli Usnaviho si Miranda zopakoval v Los Angeles v červnu a červenci roku 2015 v rámci národního turné a později také v portorickém San Juanu. Zpátky na Brodway se vrátil v prosinci 2010, kde účinkoval až do derniéry muzikálu v lednu 2011 (odehrál celkový počet 29 předpremiér a 1 185 obvyklých představení).

Během toho období se ale Miranda věnoval i další práci. V kooperaci se Stephenem Sondheimem přeložil v roce 2009 do španělštiny muzikál West Side Story. Na pozvání Stephena Schwartze přispěl dvěma novými písněmi do obnovené verze muzikálu Working z roku 1978, který měl premiéru v květnu v Asolo Repertory Theatre v Sarasotě na Floridě.

Miranda se zabýval také projekty pro film a televizi. V roce 2007 se jako host objevil v televizním seriálu Rodina Sopránů v dílu „Starý časy“, a v roce 2009 si v premiérové epizodě 6. série seriálu Dr. House zahrál spolubydlícího Gregoryho House (tuto roli si později zopakoval později v květnu 2010). Pracoval rovněž pro Sezame, otevři se, kde příležitostně hrál a zpíval.

V průběhu těchto let byl Miranda zaměstnán jako učitel angličtiny na své bývalé střední škole, psal sloupky a recenze restaurací pro Manhattan Times a skládal hudbu pro reklamy.

2011–2014: Bring It On a práce pro televizi[editovat | editovat zdroj]

Bring It On[editovat | editovat zdroj]

Miranda je spoluautorem hudby a libreta pro muzikál Bring It On: The Musical s Tomem Kittem a Amandou Green. Show debutovala v Alliance Theatre v Atlantě v lednu 2011 a v říjnu téhož roku mělo v Los Angeles premiéru národní turné. V omezeném počtu představení se od července do prosince roku 2012 muzikál objevil i na Brodwayi, v St. James Theatre. Byl nominován na cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál a Nejlepší choreografie.

Další divadelní projekty[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2012 si Miranda zahrál Charleyho v Merrily We Roll Along (muzikál Stephena Sondheima) a objevil se také v sérii koncertů Encores! Napsal hudbu a libreto pro muzikál o jednom jednání 21 Chump Street, a v jediném představení na Brooklyn Academy of Music v něm sám účinkoval jako vypravěč.

V roce 2014 se ke sbírce jeho ocenění přidala také cena Emmy za píseň Bigger!, kterou společně s Kittem napsal jako úvodní číslo k udělování cen Tony.

Film a televize[editovat | editovat zdroj]

Miranda se objevil v malé roli v hraném filmu od studia Walt Diney Pictures Neobyčejný život Timothyho Greena (2012).

Zahrál si také v několika televizních rolích, například v televizním seriálu Taková moderní rodinka, v seriálu Do No Harm nebo v sitcomu Jak jsem poznal vaši matku.

2015 Hamilton: An American Musical[editovat | editovat zdroj]

Během dovolené v roce 2008 se Lin-Manuelu Mirandovi dostala do rukou biografie Alexandera Hamiltona od Rona Chernowa. Miranda, inspirovaný touto knihou, napsal o Hamiltonovi rap, který v doprovodu Alexe Lacamoira, prezentoval v květnu 2009 v Bílém domě na Večeru poezie, hudby a mluveného slova.

Hamilton: An American Musical, režírovaný Thomase Kailem, měl premiéru v The Public Theatre v lednu roku 2015. Miranda pro tuto show napsal hudbu, libreto, knihu a vystupoval také v hlavní roli. Muzikál sklidil obrovský úspěch, všechna jeho představení byla vyprodaná a už v červnu téhož roku se přesunul na Brodway do Richard Rodgers Theatre, kde měl oficiální premiéru 6. srpna.

15. března 2016 vystoupili herci v Bílém domě, kde uvedli i četné workshopy.

V dubnu 2016 vyšla kniha Hamilton:The Revolution, popisující cestu muzikálu od první myšlenky až k Brodwayi, jejímiž autory jsou Miranda a Jeremy McCarter. V říjnu 2016 měl na New York Film Festival premiéru dokument o vzniku show, Hamilton's America.

Své poslední představení odehrál Miranda 9. července 2016. Do úlohy Alexandera Hamiltona se má v plánu vrátit až v lednu 2019, kdy se produkce Hamiltona přesouvá na tři týdny do Portorika.Téměř 40 000 vstupenek na těchto 23 představení bylo vyprodáno během dvou dnů.

2015–2019: Disney a další projekty[editovat | editovat zdroj]

Disney[editovat | editovat zdroj]

Jednání s Disney a balíček 6 skladeb určených pro Walt Disney Animation Studios ze zimy roku 2013 vedlo k celé řadě společných projektů:

 • Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa – Na jaře 2014 byl Miranda najat, aby se podílel na hudbě k animované pohádce Vaiana. Miranda spolupracoval s Opetaia Foa'i a Markem Mancinem. Miranda později vysvětlil, že byl kvůli zaneprázdněnosti s Vaianou a Hamiltonem nucen odmítnout jiné projekty, které „by ho rozptylovaly“. Vaina měla premiéru v roce 2016, obdržela pozitivní ohlasy, finanční úspěch i chválu za Mirandovy skladby. Píseň How Far I'll Go obdržela cenu Grammy a nominace na Zlatý glóbus, Critics' Choice, i na Oscara.
 • Star Wars: Síla se probouzí – Během práci na Hamiltonovi přispěl Miranda hudbou i k dalšímu dílu Star Wars.
 • Kačeří příběhy
 • Mary Poppins se vrací – Miranda hraje Jacka, lampáře a bývalého učně kominíka Berta, kterého hrál původním filmu Mary Poppins z roku 1964 Dick Van Dyke. Jack je pro Mirandu první hlavní rolí poté, co opustil Hamiltona. Film byl režírován Robem Marshallem a do kin vstoupil v prosinci 2018.

Divadelní a televizní práce[editovat | editovat zdroj]

24. ledna 2016 si Lin-Manuel Miranda zahrál roličku v brodwayské produkci Bídníků a splnil si tak svůj dětský sen (Bídníci byli prvním představením, které na Brodway viděl).

26. dubna 2016 předvedl v televizní show Last Week Tonight with John Oliver emotivní rap ohledně restrukturalizace dluhu Portorica.

8. října 2016 uváděl Miranda Saturday Night Live a za svůj výstup obdržel v červenci 2017 nominaci na cenu Emmy.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1999 Život v Heights Usnavi Wesleyanská univerzita, 20.–22. dubna také skladatel a textař
2005 Eugene O'Neill Theater Center
2007 Mimo–Broadway, 8. února – 15. července 2007
2008–09 Broadway, 14. února 2008 – 15. února 2009
2009–10 US turné
2009 West Side Story Broadway revival španělská verze
2010–11 Život v Heights Usnavi Broadway, 25. prosince 2010 – 9. ledna 2011 také skladatel a textař
2011 Working Chicago revival napsal dvě skladby
2012 Merrily We Roll Along Charley Encores!, 8.–9. února, 2012
2012 Bravo, girls! Muzikál Broadway a turné také skladatel a textař
2014 21 Chump Street vypravěč Brooklyn Academy of Music, 7. června 2014 kniha, hudba a text
2014 Tick, Tick... Boom! Jon Encores!, 25.–28. června, 2014
2015 Hamilton Alexander Hamilton Mimo–Broadway, 20. ledna – 3. května 2015 kniha, hudba a text
2015–16 Broadway,6. srpna 2015 – 9. července 2016
2016 Bídníci Loud Hailer Broadway, 24. ledna 2016
2019 Hamilton Alexander Hamilton Luis A. Ferré Performing Arts Center, 11.–27. ledna, 2019 kniha, hudba a text

Film[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1996 Clayton's Friends Pete také scenárista, producent, režisér a střihař
2012 Neobyčejný život Timothyho Greena Reggie
2012 The Polar Bears Jak krátkometrážní film
2013 200 Cartas Raul
2015 Star Wars: Síla se probouzí Shag Kava (hlas) také skladatel
2016 Studio Heads Sám sebe krátkometrážní film
2017 Speech & Debate Džin
2018 Mary Poppins se vrací Jack
2020 Život v Heights Piragua Guy / Piragüero také producent a skladatel

Televize[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
2007 Rodina Sopránů Bellman díl: „Starý časy“
2009, 2012 Sezame, otevři se Freddy Flapman / Lamb-Manuel Miranda 2 díly, také skladatel a textař
2009–2010 Dr. House Juan "Alvie" Alvarez 2 díly
2009–2010 The Electric Company Mario/Sám sebe 17 dílů, také skladatel
2011 Taková moderní rodinka Guillermo díl: „Hodný polda, zlý pes“
2011 65. ročník udílení cen Tony složil text k závěrečnému číslo
2012 Submissions Only Osoba na konkurzu č. 1 Episode: "Another Interruption"
2012 Freestyle Love Supreme Sám sebe TV series; also lyricist
2013 Do No Harm Ruben Marcado 11 dílů
2013 Smash Sám sebe díl: „The Transfer“
2013 67. ročník udílení cen Tony skladatel prvního čísla „Bigger!“
2013 Jak jsem poznal vaši matku Gus díl: „Na dobrou noc“
2016 Amyino plodné lůno Sám sebe díl: „The World's Most Interesting Woman in the World“
2016 Last Week Tonight with John Oliver díl: „Puerto Rico“
2016 Hamilton's America TV dokument
2016 Difficult People díl: „Carter“
2016 Saturday Night Live Sám sebe/moderátor díl: „Lin-Manuel Miranda/Twenty One Pilots
2016 Drunk History Sám sebe díl: „Hamilton“
2017 My Brother, My Brother and Me díl: „Candlenights & Vape Ape“
2017 BoJack Horseman Crackerjack Sugarman (hlas) díl: „The Old Sugarman House“
2017 Larry, kroť se Sám sebe 2 díly
2018–2021 Kačeří příběhy Více rolí (hlas) 7 dílů
2018 Bartlett Jesus 2 díly
2018 Nina's World Paquito Fernando (hlas) díl: „Nina Live“
2019 Brooklyn 99 David Santiago díl: „The Golden Child“
2019 Fosse/Verdon Roy Scheider díl: „Providence“; také výkonný producent
2019 Saturday Night Live Julian Castro Episode: "David Harbour/Camila Cabello"
2019 Jeho temné esence Lee Scoresby

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

 • Hamilton: The Revolution (2016) s Jeremym McCarterem
 • Gmorning, Gnight!: Little Pep Talks for Me & You (2018) s Jonnym Sunem

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lin-Manuel Miranda na anglické Wikipedii.

 1. Lin-Manuel Miranda. Biography [online]. [cit. 2019-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. GANS, Andrew. 2007-2008 Tony Nominations Announced; In the Heights Earns 13 Noms. Playbill [online]. 2008 [cit. 2019-01-14]. Dostupné online. 
 3. ‘Hamilton’ creator Lin-Manuel Miranda takes on new role as activist for Puerto Rico. PBS NewsHour [online]. 2017-11-24 [cit. 2019-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. MIRANDA, Lin-Manuel. @Lin_Manuel [online]. 2014T9:18 [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. MIRANDA, Lin-Manuel. @Lin_Manuel [online]. 2018T11:06 [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]