Lin-Manuel Miranda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lin-Manuel Miranda
Lin-Manuel Miranda Walk of Fame ceremony (32253127108) (cropped).jpg
Narození 16. ledna 1980 (39 let)
Washington Heights
Alma mater Wesleyan University
Hunter College High School
Ocenění Theatre World Award (2007)
Cena Grammy za nejlepší album hudebního divadla (2008)
Tony Award for Best Original Score (2008)
Ocenění Cena Emmy Nejlepší hudba a text (2014)
Tony Award for Best Book of a Musical (2016)
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Vanessa Nadal (od 2010)
Web linmanuel.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lin-Manuel Miranda (* 16. ledna 1980 New York)[1] je americký hudební skladatel, textař, dramatik, zpěvák a herec známý autorstvím a účinkováním v muzikálech In the Heights a Hamilton. Je spoluautorem písní pro animovaný film Moana (Walt Disney Animation Studios), a zahrál si jednu z hlavních rolí ve filmu Mary Poppins se vrací. Mezi ocenění, která obdržel patří Pulitzerova cena, tři ceny Grammy, cena Emmy, tři ceny Tony[2] a hvězda na Hollywoodském Chodníku slávy. V roce 2018 získal Cenu Kennedyho střediska (Kennedy Center Honor).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v New Yorku jako druhé dítě klinické psycholožky Luz Towns a konzultanta Demokratické strany Luise A. Mirandy, Jr. Jeho jméno Lin-Manuel bylo inspirováno básní z vietnamské války Nana roja para mi hijo Lin Manuel od portorického spisovatele José Manuela Torres Santiaga. Během svého dětství a dospívání strávil každoročně alespoň měsíc u svých prarodičů ve Vega Alta v Portoriku. Má starší sestru Luz.

Napsal hudbu i texty pro muzikál In the Heights, který měl premiéru na Broadwayi v roce 2008. V témže roce byl za svou práci oceněn cenou Tony za Nejlepší hudbu a libreto, v roce 2009 cenou Grammy za Nejlepší muzikálové album a show také získala cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál. Za své účinkování v hlavní roli byl nominován na cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikálový herec.

Je uznávaný za hudbu, libreto a také knihu Hamilton: An American Musical show, která je již od své premiéry na Broadwayi v srpnu roku 2015 označována za fenomén pop-kultury. Muzikál získal v roce 2016 Pulitzerovu cenu za drama a cenu Grammy za Nejlepší muzikálové album. Byl nominován na cenu Tony v rekordních 16 kategoriích, v 11 z nich zvítězil, včetně kategorie Nejlepší muzikál, Nejlepší hudba a libreto, a Nejlepší kniha. Za svůj výkon v hlavní roli Alexandera Hamiltona byl nominován na další cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikálový herec. Nahrávka muzikálu se držela 10 týdnů na vrcholu žebříčku Nejlepších rappových alb za rok 2015, zatímco The Hamilton Mixtape (album s přezpívanými písněmi z muzikálu, které zpracoval a sám v něm i účinkoval) dosáhlo prvního místa v žebříčku nejlepších amerických alb (Billboard 200) za prosinec 2016.

Je politicky aktivní, zejména v zastoupení Portorika.[3] V roce 2016 se sešel s politiky, aby se vyjádřil ve prospěch úlevy dluhů Portoriku a intenzivně pracuje na získávání finančních prostředků pro záchranné akce a pomoc poté, co ostrov v roce 2017 zasáhl hurikán Maria.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 se oženil se svou přítelkyní ze střední školy Vanessou Adrianou Nadalovou, vědkyní a právničkou. Video ze svatební hostiny, kde společně s dalšími svatebními hosty předvedl hudební číslo, umístil na YouTube. Dne 10. listopadu 2014[4] se jim narodil syn Sebastian, 2. února 2018[5] pak druhý syn Francisco.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

2002–2010: In the Heights[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 začali Lin-Manuel Miranda, John Buffalo Mailer a režisér Thomas Kail (v roce 2004 se k nim přidal spisovatel Quiara Alegría Hudes) společně pracovat na In the Heights. Muzikál sklidil velký úspěch a v už březnu roku 2008 měl svou premiéru i na Brodwayi. Byl nominován na 13 cen Tony, z nichž čtyři získal, včetně kategorie Nejlepší muzikál a Nejlepší hudba a libreto. V roce 2009 získal také cenu Grammy za Nejlepší muzikálové album. Miranda si za svůj výkon v hlavní roli vysloužil nominaci na cenu Tony pro Nejlepšího muzikálového herce a na Brodwayi působil až do 15 února 2009.

Svou roli Usnaviho si Miranda zopakoval v Los Angeles v červnu a červenci roku 2015 v rámci národního turné a později také v portorickém San Juanu. Zpátky na Brodway se vrátil v prosinci 2010, kde účinkoval až do derniéry muzikálu v lednu 2011 (odehrál celkový počet 29 předpremiér a 1 185 obvyklých představení).

Během toho období se ale Miranda věnoval i další práci. V kooperaci se Stephenem Sondheimem přeložil v roce 2009 do španělštiny muzikál West Side Story. Na pozvání Stephena Schwartze přispěl dvěma novými písněmi do obnovené verze muzikálu Working z roku 1978, který měl premiéru v květnu v Asolo Repertory Theatre v Sarasotě na Floridě.

Miranda se zabýval také projekty pro film a televizi. V roce 2007 se jako host objevil v televizním seriálu Rodina sopránů v dílu Starý časy, a v roce 2009 si v premiérové epizodě 6. série seriálu Dr. House zahrál spolubydlícího Gregoryho House (tuto roli si později zopakoval později v květnu 2010). Pracoval rovněž pro Sesame Street, kde příležitostně hrál a zpíval.

V průběhu těchto let byl Miranda zaměstnán jako učitel angličtiny na své bývalé střední škole, psal sloupky a recenze restaurací pro Manhattan Times a skládal hudbu pro reklamy.

2011–2014: Bring It On a práce pro televizi[editovat | editovat zdroj]

Bring It On[editovat | editovat zdroj]

Miranda je spoluautorem hudby a libreta pro muzikál Bring It On: The Musical s Tomem Kittem a Amandou Green. Show debutovala v Alliance Theatre v Atlantě v lednu 2011 a v říjnu téhož roku mělo v Los Angeles premiéru národní turné. V omezeném počtu představení se od července do prosince roku 2012 muzikál objevil i na Brodwayi, v St. James Theatre. Byl nominován na cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál a Nejlepší choreografie.

Další divadelní projekty[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2012 si Miranda zahrál Charleyho v Merrily We Roll Along (muzikál Stephena Sondheima) a objevil se také v sérii koncertů Encores! Napsal hudbu a libreto pro muzikál o jednom jednání 21 Chump Street, a v jediném představení na Brooklyn Academy of Music v něm sám účinkoval jako vypravěč.

V roce 2014 se ke sbírce jeho ocenění přidala také cena Emmy za píseň Bigger!, kterou společně s Kittem napsal jako úvodní číslo k udělování cen Tony.

Film a televize[editovat | editovat zdroj]

Miranda se objevil v malé roli v hraném filmu od studia Walt Diney Pictures Neobyčejný život Timothyho Greena (2012).

Zahrál si také v několika televizních rolích, například v televizním seriálu Taková moderní rodinka, v seriálu Do No Harm nebo v sitcomu Jak jsem poznal vaši matku.

2015 Hamilton: An American Musical[editovat | editovat zdroj]

Během dovolené v roce 2008 se Lin-Manuelu Mirandovi dostala do rukou biografie Alexandera Hamiltona od Rona Chernowa. Miranda, inspirovaný touto knihou, napsal o Hamiltonovi rap, který v doprovodu Alexe Lacamoira, prezentoval v květnu 2009 v Bílém domě na Večeru poezie, hudby a mluveného slova.

Hamilton: An American Musical, režírovaný Thomase Kailem, měl premiéru v The Public Theatre v lednu roku 2015. Miranda pro tuto show napsal hudbu, libreto, knihu a vystupoval také v hlavní roli. Muzikál sklidil obrovský úspěch, všechna jeho představení byla vyprodaná a už v červnu téhož roku se přesunul na Brodway do Richard Rodgers Theatre, kde měl oficiální premiéru 6. srpna.

15. března 2016 vystoupili herci v Bílém domě, kde uvedli i četné workshopy.

V dubnu 2016 vyšla kniha Hamilton:The Revolution, popisující cestu muzikálu od první myšlenky až k Brodwayi, jejímiž autory jsou Miranda a Jeremy McCarter. V říjnu 2016 měl na New York Film Festival premiéru dokument o vzniku show, Hamilton's America.

Své poslední představení odehrál Miranda 9. července 2016. Do úlohy Alexandera Hamiltona se má v plánu vrátit až v lednu 2019, kdy se produkce Hamiltona přesouvá na tři týdny do Portorika.Téměř 40 000 vstupenek na těchto 23 představení bylo vyprodáno během dvou dnů.

2015–2019: Disney a další projekty[editovat | editovat zdroj]

Disney[editovat | editovat zdroj]

Jednání s Disney a balíček 6 skladeb určených pro Walt Disney Animation Studios ze zimy roku 2013 vedlo k celé řadě společných projektů:

  • Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa - Na jaře 2014 byl Miranda najat, aby se podílel na hudbě k animované pohádce Vaiana. Miranda spolupracoval s Opetaia Foa'i a Markem Mancinem. Miranda později vysvětlil, že byl kvůli zaneprázdněnosti s Vaianou a Hamiltonem nucen odmítnout jiné projekty, které ,,by ho rozptylovaly''. Vaina měla premiéru v roce 2016, obdržela pozitivní ohlasy, finanční úspěch i chválu za Mirandovy skladby. Píseň How Far I'll Go obdržela cenu Grammy a nominace na Zlatý glóbus, Critics' Choice, i na Oscara.
  • Star Wars: Síla se probouzí - Během práci na Hamiltonovi přispěl Miranda hudbou i k dalšímu dílu Star Wars.
  • Kačeří příběhy
  • Mary Poppins se vrací - Miranda hraje Jacka, lampáře a bývalého učně kominíka Berta, kterého hrál původním filmu Mary Poppins z roku 1964 Dick Van Dyke. Jack je pro Mirandu první hlavní rolí poté, co opustil Hamiltona. Film byl režírován Robem Marshallem a do kin vstoupil v prosinci 2018.

Divadelní a televizní práce[editovat | editovat zdroj]

24. ledna 2016 si Lin-Manuel Miranda zahrál roličku v brodwayské produkci Bídníků a splnil si tak svůj dětský sen (Bídníci byli prvním představením, které na Brodway viděl).

26. dubna 2016 předvedl v televizní show Last Week Tonight with John Oliver emotivní rap ohledně restrukturalizace dluhu Portorica.

8. října 2016 uváděl Miranda Saturday Night Live a za svůj výstup obdržel v červenci 2017 nominaci na cenu Emmy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lin-Manuel Miranda na anglické Wikipedii.

  1. Lin-Manuel Miranda. Biography [online]. [cit. 2019-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. GANS, Andrew. 2007-2008 Tony Nominations Announced; In the Heights Earns 13 Noms. Playbill [online]. 2008 [cit. 2019-01-14]. Dostupné online. 
  3. ‘Hamilton’ creator Lin-Manuel Miranda takes on new role as activist for Puerto Rico. PBS NewsHour [online]. 2017-11-24 [cit. 2019-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MIRANDA, Lin-Manuel. @Lin_Manuel [online]. 2014T9:18 [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. MIRANDA, Lin-Manuel. @Lin_Manuel [online]. 2018T11:06 [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]