Limbe (Kamerun)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Limbe
Turistická část města
Turistická část města
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška150 m n. m.
Časové pásmozápadoafrický čas (UTC+1)
StátKamerunKamerun Kamerun
provincieJihozápadní
Limbe
Limbe
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel84 223 (2005)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Limbe je pobřežní město v Kamerunském jihozápadním regionu. Dříve bylo město známe jako Victoria, Limba se nazývá teprve od roku 1982. Založené bylo v roce 1858 na jižním svahu Kamerunské hory britským misionářem Alfredem Sakerem. Podle sčítání v roce 2005 mělo město 84 223 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Victoria byla založená v červnu 1858 britským misionářem Alfredem Sakerem z Baptistické misijní společnosti z Londýna. Z počátku byla Victoria s okolím nezávislá na nové německé kolonii v Kamerunu a spadala pod britskou správu. V květnu 1886 došlo k dohodě mezi Vekou Británii a Německem o výměně Victorie s okolím za Forcados river v Nigérii a St. Lucia v Jižní Africe a tím se Victoria v květnu 1887 stala součástí německé kolonie. Ve stejném roce koupili švýcarští presbyteriánští misionáři území od baptistické misijní společnosti. Během 1. světové války v roce 1915 se Victorie opět dostala pod Britskou správu. V roce 1982 byla přejmenovaná na Limbe kamerunským prezidentem Ahmadou Ahidjo.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je v jihozápadním regionu oficiálním jazykem angličtina, ve městě se používá také francouzština, kvůli zeměpisné blízkosti k největšímu městu v Kamerunu Douala, ve kterém je to oficiální jazyk. Většina obyvatel mluvím kamerunským anglickým pidžinem. Původním jazykem je zde Bimbia a Isubu.

Turistické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Limbe leží v zátoce s výhledem na hřeben Kamerunské hory. V okolí jsou pláže s černým pískem. Ve městě je zoo (Limbe Wildlife Center) a botanická zahrada. Jižně 5km od města stojí Bismarckova věž.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Limbe je centrem kamerunského ropného průmyslu. Důležitým odvětvím hospodářství je turistika a rybářství. Přístav v Limbe je jedním ze čtyř obchodních přístavů v Kamerunu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Limbe,_Cameroon na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]