Přeskočit na obsah

Lightning (konektor)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kabel s konektorem Lightning
Porovnání konektoru Lightning se starším 30pinovým konektorem
Kabel s konektorem Lightning v porovnání s eurocentem

Lightning (česky Blesk) je výhradně digitální počítačová sběrnice, uvedená firmou Apple Inc. jako nástupce kombinovaného A/D 30-pinového konektoru, používaného pro připojení mobilních zařízení této firmy (iPhone, iPad, iPod) k hostitelskému počítači, externímu monitoru, fotoaparátu, nabíječce apod. Lightning je mnohem kompaktnější než jeho předchůdce, mezi jeho výhody také patří možnost vložit jej do zařízení z obou stran.

Na trh byl uveden v roce 2012 na iPhonu 5, poslední iPhone s 30pinovým konektorem byl model 4S.

Poslední generací iPhone s konektorem Lightning byl iPhone 14 (Pro) z roku 2022. Novější generace iPhonů iPhone 15 (Pro) z roku 2023 obsahují konektor USB-C.

Konektor Lightning byl představen 12. září 2012. U všech později uvedených zařízení s iOSem nahrazuje starší 30pinový konektor.

Na začátku června 2014 uvolnila firma Apple novou specifikaci programu Made-For-iPhone/iPad/iPod, podle které počítá s tím, že by konektor Lightning mohla přizpůsobit i pro přenos audia (digitální stereo výstup a mono vstup, obojí na 48 kHz).[1] Jelikož Apple o měsíc dříve koupil společnost Beats by Dr. Dre, která se výrobou sluchátek zabývá, lze předpokládat, že první sluchátka s konektorem Lightning budou této značky.[2][3] K iPhonu 7 Apple kvůli absenci 3,5mm konektoru jack dodává sluchátka EarPods s konektorem Lightning. K iPhonu 8 dodával adaptér také, u novějších modelů již ne.

Technologie

[editovat | editovat zdroj]

Lightning je 9pinový (8 kontaktů plus vodivý obal připojen na stínění) konektor, který přenáší digitální signál a elektrické napětí. Může být připojen do zařízení oboustranně. Apple nabízí redukce mezi ním a starším 30pinovým konektorem, nebo i mezi Lightning a Micro USB. Kabely Lightning přenášejí data rychlostí USB 2.0 (až 480Mbps/60MBps), maximální nabíjecí proud Lightning kabelu je 2,4 A.

Zařízení s konektorem Lightning

[editovat | editovat zdroj]
Redukce z konektoru Lightning na 3.5 mm Jack
  • iPad Pro (9,7/12,9")
  • iPad Pro 2017 (10,5"; 2. gen. 12,9")

Konektor Lightning mají všechna zařízení iPad mini od první až do páté verze

Příslušenství

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lightning (connector) na anglické Wikipedii.

  1. KAHN, Jordan. Apple introduces MFi specs for Lightning cable headphones, support arriving in future iOS update. 9to5Mac [online]. 2014-06-03 [cit. 2014-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Apple To Abandon Headphone Jack? Beats Deal Suddenly Makes Sense, Forbes, 5. 6. 2014
  3. Apple reportedly paving the way for Lightning headphones, but benefits are unclear, The Verge, 4. 6. 2014

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]