Liepāja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Liepāja
Tržiště v Liepāji
Tržiště v Liepāji
Liepāja – znak
znak
Liepāja – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice 56°30′30″ s. š., 21°0′40″ v. d.
Stát Lotyšsko Lotyšsko
historický region Kuronsko
Liepāja
Red pog.svg
Liepāja
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 60,37 km²
Počet obyvatel 83 884 (2010)
Hustota zalidnění 1389.5 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.liepaja.lv
PSČ LV-34(01-17)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liepāja (zvuk výslovnost, česky: Libava, německy: Libau, polsky: Lipawa, rusky: Либава (Libava) nebo Лиепая (Liepaja)) je třetím největším městem v Lotyšsku a důležitý nezamrzající přístav Baltského moře. Liepāja leží v historické zemi Kuronsko (lotyšsky Kurzeme) 223 km západně od Rigy a žije v ní 86 264 obyvatel (k 1. lednu 2005).

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název města pochází od kurské rybářské vesničky Liva, která je pojmenována podle stejnojmenné řeky, jejíž název je odvozen od kurského slova liiv (písek). Není tedy odvozen od slova lípa (lotyšsky Liepa), ačkoli má lípy ve svém městském znaku. Znak byl přijat 22. března 1625, čtyři dny poté, co byla městu udělena městská práva.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Liepāja se nachází na pobřeží Baltského moře v jihozápadní části Lotyšska. Nejzápadnější bod Lotyšska se nachází přibližně 15 kilometrů na jih, což dělá z Liepaja nejzápadněji položené lotyšské město.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

S 85 345 obyvateli v roce 2007 je Liepāja třetím největším městem Lotyšska, ačkoliv počet obyvatel města se od roku 1991 neustále snižuje. Nejvýraznější úbytek obyvatelstva nastal kvůli odsunu personálu Rudé armády a emigraci množství rusky mluvících rodin do Ruska v letech 1991 - 2000. Dalšími příčinami úbytku obyvatelstva je emigrace do západoevropských zemí po vstupu Lotyšska do Evropské unie v roce 2004 a nízká porodnost. Některé prognózy vývoje obyvatelstva předpokládají snížení populace města až o 50% do roku 2050.

Podle údajů z roku 2007 tvoří Lotyši 52,0% obyvatelstva Liepāje (pro srovnání, podíl etnických Lotyšů celostátně je 59%). Rusové představují dodnes nezanedbatelnou menšinu. Jejich status v dnešním Lotyšsku je stále nevyjasněnou otázkou, protože mnozí nemají lotyšské občanství.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází důležitý nezamrzající přístav. V dobách SSSR patřil tento přístav mezi uzavřená města, protože v přístavu byla námořní základna sovětského námořnictva a sklad nukleárních zbraní. Liepāja je jedním ze tří lotyšských měst, kde je v provozu tramvajová doprava.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]