Liepāja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Liepāja
Tržiště v Liepāji
Tržiště v Liepāji
Liepāja – znak
znak
Liepāja – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátLotyšskoLotyšsko Lotyšsko
historický regionKuronsko
Liepāja
Liepāja
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha60,37 km²
Počet obyvatel67 964 (2021)[1]
Hustota zalidnění1294.4 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.liepaja.lv
PSČLV-34(01-17)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liepāja (zvuk výslovnost, dříve Libava z německého Libau, polsky: Lipawa, rusky: Либава (Libava) nebo Лиепая (Liepaja)) je třetí největší město v Lotyšsku a důležitý nezamrzající přístav Baltského moře, významné centrum kultury, vzdělání a průmyslu. Leží v historické zemi Kuronsko (lotyšsky Kurzeme) 223 km západně od Rigy a žije v ní přibližně 68 tisíc[1] obyvatel.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název města pochází od kurské rybářské vesničky Liva, která je pojmenována podle stejnojmenné řeky, jejíž název je odvozen od kurského slova liiv (písek). Není tedy odvozen od slova lípa (lotyšsky Liepa), ačkoli má lípy ve svém městském znaku. Znak byl přijat 22. března 1625, čtyři dny poté, co byla městu udělena městská práva.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Liepāja se nachází na pobřeží Baltského moře v jihozápadní části Lotyšska. Nejzápadnější bod Lotyšska (kterému nepatří žádné ostrovy) se nachází přibližně 15 kilometrů na jih, což dělá z Liepāje nejzápadněji položené lotyšské město.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

S 69 180 obyvateli v roce 2018[2] je Liepāja třetím největším městem Lotyšska, ačkoliv počet obyvatel města se od roku 1991 neustále snižuje. Nejvýraznější úbytek obyvatelstva nastal kvůli odsunu personálu Rudé armády a emigraci množství rusky mluvících rodin do Ruska v letech 19912000. Dalšími příčinami úbytku obyvatelstva je emigrace do západoevropských zemí po vstupu Lotyšska do Evropské unie v roce 2004 a nízká porodnost. Některé prognózy vývoje obyvatelstva předpokládají snížení populace města až o 50 % do roku 2050.

Podle údajů z roku 2017 tvoří Lotyši 55,7 % obyvatelstva Liepāje (pro srovnání, podíl etnických Lotyšů celostátně je 62 %). Rusové představují dodnes nezanedbatelnou menšinu (Liepāja 30 %, Lotyšsko 25,4 %). Jejich status v dnešním Lotyšsku je stále nevyjasněnou otázkou, protože mnozí nemají lotyšské občanství.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází důležitý nezamrzající obchodní přístav. Pravidelná linka trajektů vede do severoněmeckého Travemünde (předměstí Lübecku).

Severní část města tvoří bývalá námořní základna Karosta, založená v 90. letech 19. století, která v dobách SSSR patřila mezi uzavřená města; byla zde základna sovětského ponorkového námořnictva a sklad nukleárních zbraní. Nyní zde působí opravna lodí.

Liepāja je jedním ze tří lotyšských měst, kde je v provozu tramvajová doprava. Ta je doplněna městskou autobusovou dopravou.

Železniční trať spojuje město s Jelgavou. Byla dokončena až za samostatné Lotyšské republiky, roku 1929, je jednokolejná a není elektrifikovaná; má význam především pro nákladní dopravu, týdenní počet osobních spojů (rychlíky do Rigy) je minimální. Další dvě trati vedoucí do města již zanikly - nejstarší, vybudovaná za carského Ruska a vedoucí přes nynější Litvu, i nejnovější, vybudovaná v době Lotyšské SSR a vedoucí podél pobřeží na sever do přístavu Ventspils.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Central Statistical Bureau of Latvia. Dostupné online. [cit. 2021-06-15]
  2. Salīdzinošā statistika pa gadiem. Salīdzinošā statistika pa gadiem [online]. [cit. 2018-12-03]. Dostupné online. (lotyšsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální web města Liepāja