Lidská mise na Mars

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Představa prvních lidí na Marsu

Lidská mise na Mars je od 19. století jedním z častých motivů science fiction a od mise na Měsíc jednou z nejprestižnějších vědeckých výzev lidstva. Cílem je přistát na Marsu s lidskou posádkou a po krátkém pobytu se navrátit na Zemi. Hlavním cílem kromě prestiže je výzkum planety, dalšími potenciálními kroky může být osídlení nebo terraformace planety a další, trvalejší pobyt.

Obtíže[editovat | editovat zdroj]

Globální terraformace Marsu nebude možná díky nedostatku místních surovin.[1] Pravděpodobnost úmrtí z ozáření bude u mise více než 3 %, což se považuje za nepřijatelné.[2]

Projekty cesty na Mars[editovat | editovat zdroj]

Mise je deklarovaným vzdáleným cílem americké agentury NASA (program Orion), Evropské kosmické agentury (program Aurora) i ruského Roskosmosu. Od roku 2014 vznikají i konkrétní plány v Číně a Indii ve spolupráci s USA.

Mezi rozpracované projekty lidské mise na Mars patří projekt Meziplanetárního dopravního systému společnosti SpaceX.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Silica aerogel could make Mars habitable. phys.org [online]. 2019-07-15 [cit. 2022-01-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. New clues to predict the risks astronauts will face from space radiation on long missions. medicalxpress.com [online]. 2020-04-16 [cit. 2022-01-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. kar. Musíme na Mars, jinak lidstvo zahyne, prohlásil Elon Musk. A ukázal způsob, jak se tam dostat. ČT24 [online]. 2016-09-28 [cit. 2016-09-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]