Licho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o mytologické postavě. O číslech pojednává článek Lichá a sudá čísla.

Licho / liho (rusky Лихо, bělorusky лі́ха, polsky licho) je ztělesněním zla a nešťastného osudu ve slovanské mytologii. Nejčastěji vypadá jako stará, hubená žena v černém (Лихо одноглазое, Jednooký Licho) s jedním okem anebo jako zlý mužský šotek – malý, ošklivý tvor. Nepatří mezi postavy slovanského pantheonu, je bytostí z pohádek a příběhů, z nichž některé nesou stopy Odysseova příběhu s kyklopy.

Licho není skutečným jménem, ale slovo označující smůlu v moderním Rusku (přísloví - Nebuďte licho, když je ticho), podobný význam má v Polsku („Cicho! Licho nie śpi“ - Ticho! Licho nespí; „Licho wie“ – Licho ví = Jen licho ví, nikdo jiný). Ve starém Rusku znamená „přehnaný“, „příliš mnoho“ v hanlivém významu. Je srovnatelný s ruskou lišnij – přebytečný – a nejspíš souvisí i s indoevropským leik, ve smyslu, že něco zbytečné zůstává. Odvozené přídavné jméno lichoj lze použít k označení někoho, kdo troufalý nebo drzý. V češtině lichý vyjadřuje číslo, neužitečnost, zbytečnost. V polštině lichy znamená šmejd, špatnost, nekvalitu. V běloruštině ліхі je špatné, zlé nebo jiné, v ukrajinštině může znamenat navíc i čerta, ďábla.

Existuje několik příběhů, jak se člověk setkal s licho, s různým morálním zakončením:

  • Osoba podvede licho (oslepí jako Odysseus Polyféma nebo uvězní)
  • Osoba podvede licho a utíká (pronásledována), uvidí užitečnou věc, sebere ji, ruce se mu přilepí a nakonec mu je musí useknout.
  • Licho podvede člověka a vozí se na něm. Osoba chce licho utopit, skočí do řeky a sama se utopí. Licho vyplave, aby získalo další oběti.
  • Licho dostane anebo „složí“ jinou osobu darem.

Podle pověr licho přicházel, aby lidi jedl. Tato pověra byla používána hlavně ke strašení malých dětí.

Byly zaznamenány pokusy o přidání licha do původního pantheonu slovanských bytostí.

Legendy rovněž dohledaly tzv. Licheń Stary, kdy na staveništi kostela a chrámu Panny Marie Licheńské byly nalezeny předměty svatyně slovanského, pohanského božstva Licho.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Likho na anglické Wikipedii.