Licho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o mytologické postavě. O číslech pojednává článek Lichá a sudá čísla.

Licho / liho - (Rusky Лихо, Bělorusky лі́ха, Polsky licho) je ztělesněním zla a nešťastného osudu ve slovanské mytologii. Nejčastěji vypadá jako stará, hubená žena v černém (Лихо одноглазое, Jednooký Licho) s jedním okem anebo jako zlý mužský šotek - malý, ošklivý tvor. Nepatří mezi postavy slovanského pantheonu, je bytostí z pohádek a příběhů, z nichž některé nesou stopy Odysseova příběhu s kyklopy.

Licho není skutečným jménem, ale slovo označující smůlu v moderním Rusku (přísloví - Nebuďte licho, když je ticho), podobný význam má v Polsku ("Cicho! Licho nie śpi" - Ticho! Licho nespí, "Licho wie" - Licho ví = Jen licho ví, nikdo jiný). Ve starém Rusku znamená "přehnaný", "příliš mnoho" v hanlivém významu. Je srovnatelný s ruskou lišnij - přebytečný - a nejspíš souvisí i s Indo-Evropským leik, ve smyslu, že něco zbytečné zůstává. Odvozené přídavné jméno lichoj lze použít k označení někoho, kdo troufalý nebo drzý. V češtině lichý vyjadřuje číslo, neužitečnost, zbytečnost. V polštině lichy znamená šmejd, špatnost, nekvalitu. V běloruštině ліхі je špatné, zlé nebo jiné, v ukrajinštině může znamenat navíc i četa, ďábla.


Existuje několik příběhů, jak se člověk setkal s licho, s různým morálním zakončením:

  • Osoba podvede licho (oslepí jako Odysseus Polyféma nebo uvězní)
  • Osoba podvede licho a utíká (pronásledována), uvidí užitečnou věc, sebere ji, ruce se mu přilepí a nakonec mu je musí useknout.
  • Licho podvede člověka a vozí se na něm. Osoba chce licho utopit, skočí do řeky a sama se utopí. Licho vyplave, aby získalo další oběti.
  • Licho dostane anebo „složí“ jinou osobu darem.


Podle pověr licho přicházel, aby lidi jedl. Tato pověra byla používána hlavně ke strašení malých dětí.

Byly zaznamenány pokusy o přidání Licha do původního pantheonu slovanských bytostí.

Legendy rovněž dohledaly tzv. Licheń Stary, kdy na staveništi kostela a chrámu Panny Marie Licheńské byly nalezeny předměty svatyně slovanského, pohanského božstva Licho.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Likho na anglické Wikipedii.