V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Libuše Váchalová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Libuše Váchalová
Narození 17. dubna 1932 (86 let)
Praha
Děti Jana Boušková (harfistka)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Libuše Váchalová (* 17. dubna 1932 Praha) je česká harfistka a hudební pedagožka, matka harfistky a hudební pedagožky Jany Bouškové a teta harfistky Barbory Váchalové.

Příbuzenstvo
manžel Jiří Boušek
dcera Jana Boušková
neteř Barbora Váchalová

Jedná se o známou hudební pedagožku, jež vyučuje nebo vyučovala na pražské a tokijské konzervatoři, na vysoké hudební škole ve Varšavě i na Ostravské univerzitě.

Na harfu hraje od svých čtrnácti let, nejprve hru studovala soukromě a později se vzdělávala i na konzervatoři. Po absolutoriu konzervatoře v roce 1952 působila jako klavírní korepetitorkaMěstských divadlech pražských, na harfu koncertovala s flétnistou Václavem Žilkou. V roce 1959 se stala členkou Filmového symfonického orchestru. Tehdy vytvořila další hudební duo s hobojistou Františkem Hantákem, se kterým koncertovala deset let. Od roku 1969 Libuše Váchalová vystupovala se svým manželem, flétnistou Jiřím Bouškem. Repertoár Libuše Váchalové obsahuje všechna stěžejní díla harfové literatury různých oblastí včetně hudby populární. Inspirovala též mnoho českých i zahraničních skladatelů k napsání několika desítek sólových i komorních opusů, které následně premiérovala.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Osudy Libuše Váchalové na stránkách Českého rozhlasu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]