Libri tres contra Galileos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Libri tres contra Galileos
Autor Julianus
Původní název Κατὰ τῶν Γαλιλαιῶν
Jazyk starořečtina
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Libri tres contra Galileos (často též zkráceně Contra Galileos, česky Tři knihy proti Galilejským, míněno proti křesťanům) je řecky psaný polemický spis římského císaře Flavia Claudia Iuliana sepsaného v souvislosti s jeho reformní politikou v průběhu jeho krátké samostatné vlády v letech 361363.

Z díla samotného se do dnešních dnů nedochoval žádný opis. Jsou známy jen jeho zlomky v podobě odkazů a citátů z něj v jiných dílech. Charakter tohoto spisu odpovídá povaze vlády Juliána, který se pokusil zvrátit rostoucí vliv křesťanství v impériu a podporoval původní pohanské kulty. Přestože byl spis původně napsán řecky, je známější pod latinským názvem, což pravděpodobně souvisí s polemickou odpovědí Contra Julianum sepsanou Cyrilem Alexandrijským a který je významným zdrojem citací a referencí z Julianova spisu.

Julianus však křesťany nikdy nepronásledoval či je pro jejich víru netrestal. Nicméně svými činy podporoval spory uvnitř křesťanské církve a veřejně podporoval původní kulty. Proti křesťanství se postavil v ideologickém boji, čehož je tento spis dokladem. Poukazuje na chyby a nebezpečí křesťanské víry a křesťany vykresluje jako odpadlíky od židovství, jež naproti tomu pokládá za velmi staré a všeobecně akceptované náboženství.

Související články[editovat | editovat zdroj]