Lever House

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lever House
Lever House Curtain wall.jpg
Poloha
Stát Spojené státy americké
Město New York
Ulice Park Avenue
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška střechy 94 m
Počet podlaží 21
Základní informace
Architekt Gordon Bunshaft (Skidmore, Owings and Merrill)
Využití kanceláře
Výstavba 1950–52
Vlastník RFR Reality (2016)
Odkazy
Adresa Park Avenue 390
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Lever House je administrativní mrakodrap na bulváru Park Avenue 390 na New Yorském Manhattanu navržený architekty Gordon Bunshaft a Natalie de Blois z architektonického koncernu Skidmore, Owings and Merrill pro britskou firmu na výrobu čistích prostředků Lever Brothers.[1][2] Je 94 metrů vysoký, má 21 pater. V roce 1982 byl začleněn do památek v New Yorku (New York City Landmark) a v roce 1983 byl zařazen do National Register of Historic Places.

Odpovídá stylu architektura Ludwiga Mies van der Rohe, je jednoduchý — jedná se v podstatě o skleněný kvádr. Jako první v celém New Yorku byl mrakodrap plně klimatizovaný a zároveň šlo o druhou budovu po budově Organizace spojených národů se závěšnou fasádou.[1] Mrakodrap byl inovativní v tom, že nezabíral celý svůj pozemek jako ostatní mrakodrapy, ale poskytl také veřejný prostor a především denní světlo pro své okolí.

Po roce 1998 byla budova zrekonstruována.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MRAKODRAPY.COM nejkvalitnější informace o mrakodrapech v češtině: Lever House. www.mrakodrapy.com [online].  [cit. 2016-09-06]. Dostupné online.  
  2. Archiweb. Dostupné online.