Lev Vladimirovič Ščerba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lev Vladimirovič Ščerba
Narození20. únorajul. / 3. března 1880greg.
Petrohrad
Úmrtí26. prosince 1944 (ve věku 64 let)
Moskva
Místo pohřbeníVagaňkovský hřbitov
Povoláníjazykovědec a spisovatel
Alma materPetrohradská státní univerzita
Tématalingvistika
OceněníŘád rudého praporu práce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lev Vladimirovič Ščerba (rusky Лев Владимирович Щерба; 3. března 1880, Petrohrad26. prosince 1944, Moskva) byl ruský a sovětský jazykovědec, akademik, který měl velký přínos pro rozvoj psycholingvistiky, lexikografie a fonologie. Stal se jedním z tvůrců teorie fonému.

Zavedl pojem pasivního jazykového materiálu a pojem lingvistického experimentu. Při provádění experimentu předpokládal, že není důležité používat pouze potvrzující příklady (jak je možné mluvit), ale také systematicky zkoumat pasivní materiál (jak se nemluví). Vzhledem k tomuto napsal: "zvláště poučné bývají záporné výsledky: ukazují na nesprávnost zkoumaného pravidla, nebo na nutnost jeho vymezení, nebo na to, že toto pravidlo už neexistuje a je pouze faktem slovníku."

Závěť[editovat | editovat zdroj]

V roce 1944, když se chystal k těžké operaci, vysvětlil své názory na mnohé problémy v článku "Очередные проблемы языкознания". Operaci nezvládl, proto se tento spis stal svým způsobem jeho závětí. Ve své poslední práci se dotkl otázek, které jsou aktuální i dnes, například:

  • dvojjazyčnost čistá (dva jazyky jsou osvojovány nezávisle) a smíšená (druhý jazyk je osvojován přes první a "přivazuje" se k němu)
  • nejasnost tradičních typologických klasifikací jazyka a neurčitost pojmu „slovo“ („Pojem slovo neexistuje“, píše Ščerba)
  • protiklad jazyka a gramatiky
  • rozdílnost aktivní a pasivní gramatiky
  • a další...

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Щерба, Лев Владимирович na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]