Lev Michajlovič Galler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lev Michajlovič Galler

Narození29. listopad 1883
Petrohrad, Ruské impérium
Úmrtí12. červenec 1950
SSSR
RodičeMichael Haller a Julie Dorothea Paucker
Vojenská kariéra
Hodnostadmirál
Doba služby19051948
SložkaRuské carské námořnictvo
Sovětské námořnictvo
VelelBaltské loďstvo
VálkyPrvní světová válka
Ruská občanská válka
VyznamenáníŘád Lenina
Řád rudého praporu
Řád Ušakova
Řád rudé hvězdy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Lev Michajlovič Galler (* jako Leo Julius Alexander Philipp von Haller rusky Лев Михайлович Галлер) (29. listopadu 188312. července 1950) byl ruský a sovětský námořní velitel a admirál.

Narodil se do baltoněmecké rodiny vojenského inženýra Philippa Michaela Hugo von Hallera. V roce 1905 vystudoval námořní školu a byl zařazen do stavu Ruského carského námořnictva. Během první světové války sloužil jako dělostřelecký důstojník, výkonný důstojník na bitevní lodi Slava a velitel torpédoborce Turkmeněc Stavropolskij. Po Říjnové revoluci z roku 1917 se přidal k bolševikům a podílel se na evakuaci lodí Baltského loďstva do Kronštadtu. Následně velel torpédoborci Mečeslav a bitevní lodi Andrej Pervozvannyj, poté se stal náčelníkem štábu Baltského loďstva během britské intervence na Baltu.

Po občanské válce získal velení nad divizí bitevních lodí na Baltu a následně velení nad celým Baltským loďstvem, které vykonával v letech 19321937. V roce 1938 se stal náčelníkem námořního štábu a o rok později zástupce lidového komisaře válečného námořnictva pro výstavbu lodí. V roce 1947 se dostal do čela Námořní akademie. V roce 1948 byl zatčen a uvězněn. Zemřel ve vazbě v roce 1950, roku 1953 byl plně rehabilitován.

Za své působení u sovětského námořnictva získal tři Řády Lenina, čtyři Řády rudého praporu, dva Řády Ušakova 1. třídy, Řád rudé hvězdy a několik medailí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lev Galler na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]