Lev Michajlovič Galler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lev Michajlovič Galler
Narození: 29. listopad 1883
Petrohrad, Ruské impérium
Úmrtí: 12. červenec 1950
SSSR
Vojenská kariéra
Hodnost: admirál
Doba služby: 19051948
Složka: Ruské carské námořnictvo
Sovětské námořnictvo
Velel: Baltské loďstvo
Války: První světová válka
Ruská občanská válka
Vyznamenání: Řád Lenina
Řád rudého praporu
Řád Ušakova
Řád rudé hvězdy

Lev Michajlovič Galler (rusky Лев Михайлович Галлер) (29. listopadu 188312. července 1950) byl ruský a sovětský námořní velitel a admirál.

Narodil se do rodiny vojenského inženýra. V roce 1905 vystudoval námořní školu a byl zařazen do stavu Ruského carského námořnictva. Během první světové války sloužil jako dělostřelecký důstojník, výkonný důstojník na bitevní lodi Slava a velitel torpédoborce Turkmeněc Stavropolskij. Po Říjnové revoluci z roku 1917 se přidal k bolševikům a podílel se na evakuaci lodí Baltského loďstva do Kronštadtu. Následně velel torpédoborci Mečeslav a bitevní lodi Andrej Pervozvannyj, poté se stal náčelníkem štábu Baltského loďstva během britské intervence na Baltu.

Po občanské válce získal velení nad divizí bitevních lodí na Baltu a následně velení nad celým Baltským loďstvem, které vykonával v letech 19321937. V roce 1938 se stal náčelníkem námořního štábu a o rok později zástupce lidového komisaře válečného námořnictva pro výstavbu lodí. V roce 1947 se dostal do čela Námořní akademie. V roce 1948 byl zatčen a uvězněn. Zemřel ve vazbě v roce 1950, roku 1953 byl plně rehabilitován.

Za své působení u sovětského námořnictva získal tři Řády Lenina, čtyři Řády rudého praporu, dva Řády Ušakova 1. třídy, Řád rudé hvězdy a několik medailí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lev Galler na anglické Wikipedii.