Leucadendron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxLeucadendron
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád proteotvaré (Proteales)
Čeleď proteovité (Proteaceae)
Rod Leucadendron
R.Br.
Přírodní rozšíření rodu
Přírodní rozšíření rodu
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leucadendron je rod rostlin z čeledi proteovité (Proteaceae) rozšířený v jižní Africe.

Životní nároky[editovat | editovat zdroj]

Tento rod vyžaduje dostatek světla a chudou, dobře propustnou, neutrální až kyselou půdu. Leucadendron argenteum roste na jílovitých půdách, Leucadendron discolor častěji na skalnatých pískovcích.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

V Jižní Africe existuje přes 80 druhů rodu Leucadendron. Jsou to stálezelené stromy nebo keře s listy stříbřitě bílými a jednotlivými terminálními květy. Některé druhy mají v přírodě nejistou budoucnost, protože jejich přirozené stanoviště, známá fynbos v Jižní Africe, čelí vážnému ohrožení z přeměňování půdy na zemědělskou, z invazních druhů a požárů.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Leukadendron stříbrný (Leucadendron argenteum, ohrožený druh dle Červeného seznamu 2000) je keř, který se nachází pouze na Západním mysu Jižní Afriky, především na svazích Stolové hory, Odhadovaný počet dospělých jedinců je větší než 10000. Expanze Kapského Města (viz Kapské Město) a zakládání plantáží jsou největší hrozbou tomuto druhu. Znepokojující je také míchání genové základny dalším rozsáhlým vysazováním tohoto druhu. Zdá se, že se Leucadendron argenteum v přírodě neregeneruje příliš snadno.

Leukadendron různobarvý (Leucadendron discolor, ohrožený druh dle Červeného seznamu 2000), je vysoký keř někdy dorůstající do rozměru stromu, a je omezen na západní svahy Pikerberg Mountains, tedy na Západní mys. Celkový počet dospělých jedinců se pohybuje mezi 1 000-5 000, rozdělených do tří nebo čtyř větších subpopulací, a dále jsou to jednotlivé rozptýlené keře, které se vyskytují na území velkém asi 20 km2 . Téměř polovina populace je v chráněném území, kde se dodržují programy proti invazním druhům.

Vybrané druhy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leucadendron na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]