Letová paluba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letová paluba letadlové lodi amerického námořnictva USS John C. Stennis za prudkého obratu během její zkušební plavby

Letová paluba je průběžná lodní paluba, která plní roli vzletové a přistávací dráhy letadel — v podstatě tedy plovoucí letiště. Na menších válečných lodích jejichž primární rolí není nesení letadel může být jako letová paluba označen prostor určený pro operace vrtulníků a dalších letadel schopných svislého přistání (kategorií VTOL/STOVL).

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Letadlová loď.
Postupná modernizace třídy Essex mezi lety 1944 a 1960

První experimenty s palubními letouny se děly na dočasných plošinách na palubách bitevních lodí a křižníků, a první specializované letadlové lodi měly někdy samostatné paluby pro vzlet i přistání. První mateřská letadlová loď s průběžnou letovou palubou po celé délce byla britská HMS Argus. Během dalšího vývoje námořního letectví byly letové paluby doplněny instalací katapultů zkracujících vzletovou dráhu letounů, a také záchytnými systémy, zkracujícími, zachycením háku na letadle, dráhu jeho doběhu po přistání.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

Úhlová paluba[editovat | editovat zdroj]

Animovaná sekvence zobrazuje postupně: katapultový start stroje F/A-18 na přídi, přerušený pokus o přistání stroje S-3 na vyosené palubě, katapultový start stroje E-2C a úspěšné přistání stroje EA-6B. Právě možnost nezachycení přistávacího háku a tím nutnost pokračování v letu, která se občas u palubních přistávacích operací vyskytne, činí samostatný prostor pro přistání, který neomezuje možnost vzletů z přídě, výhodným z hlediska prostorového uspořádání paluby. Současně zvětšuje místo jež je na palubě možno vyhradit pro letadla připravená v pohotovosti.

Úhlová paluba vznikla jako inovace britské Royal Navy v 50. letech 20. století, a spočívá v přidání sekce letové paluby vychýlené v určitém úhlu od podélné osy trupu lodi. Toto uspořádání tak umožňuje provádění vzletových (za pomoci katapultů na přídi) a přistávacích operací (na vyosené dráze) současně.

Skokanský můstek[editovat | editovat zdroj]

BAE Sea Harrier Indického námořnictva během vzletu z paluby INS Viraat.

Jako skokanský můstek (anglicky ski-jump) je označována další variace britského původu, spočívající v konci vzletové paluby v podobě vzhůru směřující rampy, čímž je usnadněn start lehčích letadel konvenčním rozjezdem i bez pomoci katapultu. Jejich přistání se pak může dít buď svisle, anebo jako na klasické letadlové lodi, za pomoci záchytného zařízení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flight deck na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]