Letiště Mukejbla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Mukejbla
German AEG C.IV aircraft being assembled at Jenin c1917.jpg
Základní informace
Typ letištěvojenské (uzavřeno)
Provozovatelnení
Nejbližší městoMukejbla (1 km)
Souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Mukejbla je opuštěné vojenské letiště nacházející se v severní části Západního břehu, přibližně 1 km jihozápadně od obce Mukejbla v Izraeli a 3 km severně od Dženínu.

Letiště bylo postaveno v roce 1917 v osmanské Palestině německou Luftstreitkräfte. V roce 1918, po bitvě u Megida, bylo letiště používáno jako vojenské letiště Royal Air Force, s označením RAF Muqeible. Během bojů v Africe v průběhu druhé světové války bylo také používáno letectvem Armády Spojených států. Jednotky 9. skupiny USAAF byly přiřazeny na letiště při jejich prvním příjezdu do oblasti, a po sestavení byly převeleny na bojová letiště v Egyptě, odkud létaly mise proti silám Osy v Západním Egyptě a Libyi. Známé jednotky USAAF, které používaly letiště jsou:

  • 57. stíhací skupina, 20. července – 15. září 1942, P-40 Warhawk
  • 64. stíhací peruť, 19. srpna – 16. září 1942
  • 65. stíhací peruť, 29. července – 5. srpna 1942; 29. srpna – 16. září 1942

Po válce bylo letiště pravděpodobně opuštěno. Dnes se letiště skládá ze dvou rozpadajících se betonových drah, jedna směrem severovýchod–jihozápad, přibližně 02/20, druhá ve směru východ–západ, 09/27. Směr východ–západ zůstává stále v původní šířce a délce, se silnicí vybudovanou přes celou délku dráhy. Z travnaté plochy letiště se staly obdělávaná pole, z podpůrných budov se žádné nezachovaly. Malé betonové zemědělské silnice v blízkosti drah letiště jsou zbytky pojezdových drah.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muqeible Airfield na anglické Wikipedii. Tento článek obsahuje volné materiály Air Force Historical Research Agency ze stránek http://www.afhra.af.mil/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]