Letiště London Biggin Hill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mezinárodní letiště Londýn - Biggin Hill
London - Biggin Hill International Airport
Terminál pro cestující s kontrolní věží na letišti Biggin Hill
Základní informace
Typ letiště mezinárodní civilní
Provozovatel Regional Airports Ltd
Otevření 1917
Nejbližší město Londýn (22 km)
Kód letiště ICAO: EGKB
IATA: BQH
Poloha 51°19′51″ s. š., 0°1′57″ v. d.
598 ft / 182 m
Biggin Hill
Biggin Hill
Poloha na mapě Londýna
Statistika (2007)
Cestujících 69 244
Pohybů  ?
Vzletové a přistávací dráhy
03/21 asfalt, 1 802×45 m
11/29 asfalt, 792×18 m

Mezinárodní letiště Londýn - Biggin Hill (IATA: BQH, ICAO: EGKB; anglicky: London - Biggin Hill International Airport) je malé mezinárodní letiště poblíž Biggin Hill v londýnském obvodu Bromley.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště bylo otevřeno v roce 1917 jako komunikační centrum. Mezi světovými válkami bylo letiště používáno různými experimentálními jednotkami. Mezi lety 1929 - 1932 na letišti proběhla rekonstrukce, byl postaven mj. i nový hangár.

Letka Spitfirů 611. peruti ze základny RAF Biggin Hill v roce 1943

V době druhé světové války sloužilo letiště jako důležitá základna Royal Air Force (RAF) a bylo jedním z velitelských stanovišť bitvy o Británii. Na tomto letišti měly základnu letadla typu Supermarine Spitfire i Hawker Hurricane. Podle údajů bylo letouny startujícími v Biggin Hill zničeno přes 1 400 nepřátelských letadel. Vzhledem ke své důležitosti se letiště samo stalo terčem. Mezi srpnem 1940 a lednem 1941 bylo letiště napadeno dvanáctkrát. Během nejhoršího útoku byly zničený dílny, sklady, kasárna a hangár a na zemi bylo zabito 39 lidí.

Po válce se stalo centrem výcviku velitelů a posádek RAF. Z důvodu uzavření blízkého croydonského letiště v Croydonu v roce 1956 byla většina letů z tohoto letiště převedena na Biggin Hill, a to se tak stalo civilním i vojenským letištěm. Letiště v Croydonu bylo definitivně uzavřeno v roce 1959 a ve stejném roce byl na Biggin Hill ukončen vojenský provoz.

Na konci roku 1963 jednala Rada Orpingtonu (na jehož hranicích letiště leželo) o možné koupil Biggin Hillského letiště. Po začlenění letiště do obvodu Bromley vznikla řada vleklých jednání. O věci z velké části rozhodovalo britské Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na zvláštním zasedání 15. června 1972 Rada konečně rozhodla o koupi letiště, která byla uskutečněna v roce 1974. V květnu 1994 bylo letiště pronajato společností Biggin Hill Airport Limited, která je sesterskou společností Regional Airports Ltd, která v současnosti letiště spravuje.

Centrum výcviku pilotů RAF bylo uzavřeno v roce 1992. Od té doby je Biggin Hill rušným civilním letištěm, i když zde nejsou pravidelné linky.

Charakter letiště[editovat | editovat zdroj]

Pohled na letiště (2O11)
Modely letounů Spitfire a Hurricane před kaplí sv. Jiří u letiště Biggin Hill

Letiště Biggin Hill se nachází na vrchu stejnojmenného kopce ve výšce 182 m n. m., východně od silnice A233 ve směru Bromley - Westerham a 1, 6 km severně od města Biggin Hill. K severozápadnímu obvodu letiště přiléhá malá vesnička Leaves Green.

Letiště má dvě vzletové a přistávací dráhy - hlavní dráha ve směru sever - jih nese označení 03/21 a má rozměry 1 802 x 45 metrů. Vedlejší dráha 11/29 ve směru východ - západ má rozměry 792 x 18 metrů a s hlavní dráhou tvoří písmenu "L".

Hlavní přistávací dráha je použitelná až pro letadla do velikosti typu Boeing 737 / Airbus A320, v jednom směru je vybavena ILS; služby řízení letového provozu poskytuje řízeným letům přibližovací služba letiště London City, místní věž obsluhuje pouze VFR lety. Hlavními klienty tohoto letiště jsou malá letadla, charterová letadla, soukromá letadla obchodníků a letecké školy, které zde sídlí.

RAF má v současnosti na letišti malou část své letecké flotily. U letiště se nachází kaple sv. Jiří s přilehlými zahradami a několik modelů letounů. V areálu letiště dále stojí několik starých kasáren, bývalá správní budova, bývalý letecký úřad atd.

Na letišti se nachází terminál pro cestující, který se nachází na odbočce ze silnice A233 v Leaves Green. Terminál má moderní vybavení, menší odbavovací salón, dva VIP a jeden kongresový salónek, licencovaný café bar, celní a imigrační zařízení, toalety, parkoviště a podobně. Na letišti se také nachází parkoviště a kontrolní věž.

Letecký den v roce 2009

Biggin Hill je každoročně 15. září místem leteckého dne při příležitosti výročí Bitvy o Británii, Battle of Britain Day. Na letišti také každoročně probíhá největší letecký veletrh v Evropě a jeden z největších na světě - Biggin Hill International Air Fair.

Letiště se několikrát objevilo v televizích - např. ve slavném filmu Šifra mistra Leonarda, v několika seriálech a také v jednom z klipu alba Ummagumma skupiny Pink Floyd.

Aerolinie a destinace[editovat | editovat zdroj]

Letiště je důležitou charterovou destinací pro některé evropské letecké společnosti:

a jiné

Mimořádné události a havárie[editovat | editovat zdroj]

  • 18. června 1951 je zapsán černě do historie RAF Biggin Hill. Asi 100 m od letiště se zřítily 3 letouny Meteor a jejich tři piloti - Gordon McDonald, seržant Kenneth Clarkson a velitel Philliúp Sanderman - nehodu nepřežili.
  • 17. května 1977 došlo nad letištěm ke srážce helikoptéry Bell 206 s letounem De Havilland Tiger Moth. Tiger Moth nakonec přistál, ale Bell 206 havaroval a nehodu nepřežilo všech pět lidí na palubě.
  • 30. března 2008 z letiště Biggin Hill vzlétlo letadlo Cessna Citation 501. Krátce po vzletu nahlásil pilot letadla kontrolní věži nečekané vibrace v motoru a při pokusu o návrat na letiště se letoun zřítil na skupinku domů v Romsey Close, Farnborough. Všech 5 osob na palubě zahynulo. Vyšetřování dospělo k závěru, že oba motory letadla byly během krátkého letu vypnuty (omylem nebo chybou stroje). Mezi zemřelými byl také komentátor TV stanice Eurosport a také závodní řidič David Leslie a bývalý řidič soutěže 24 hodin Le Mans Richard Lloyd.
Podrobnější informace naleznete v článku Letecká havárie Farnborough 2008.
  • 18. srpna 2009 narazilo letadlo Piper Cherokee do stromů školní zahrady v Bromley, když se pokoušelo po poruše motoru přistát v Biggin Hill. Pilot student vyvázl s lehkými zraněními. Podle vyšetřování mohl za havárií stát zmrzlý karburátor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku London Biggin Hill Airport na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]