Letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letiště Basel-Mulhouse-Freiburg
Budova letiště
Budova letiště
Základní informace
StátFrancieFrancie Francie
Kód letiště ICAOLFSB pro Mylhúzy
Kód letiště IATABSL pro Basilej
MLH pro Mylhúzy
EAP pro EuroAirport
Souřadnice
Map
Hub proeasyJet Switzerland
Corendon Airlines Europe
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo letiště

Letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg (anglicky Basel-Mulhouse-Freiburg Airport, německy Flughafen Basel-Mülhausen-Freiburg, francouzsky Aéroport Bâle-Mulhouse-Fribourg, italsky Aeropuerto de Basilea-Mulhouse-Friburgo) (IATA: BSL, MLH, EAP, ICAO: LFSB), je mezinárodní letiště nedaleko měst Basilej (Švýcarsko), Mylhúzy (Francie) a Freiburg im Breisgau (Německo). Nachází se ve Francii v departmentu Haut-Rhin blízko švýcarských a německých hranic. V roce 2006 přepravilo 4 020 322 cestujících.[1]

Mezinárodní status[editovat | editovat zdroj]

Basilej-Mulhouse-Freiburg je jedno z mála letišť na světě, které provozují společně dvě země, Francie a Švýcarsko. Navzdory oblíbené víře se celé letiště nachází na francouzské půdě, ale je provozováno pod dohodou z roku 1946, kdy obě země poskytly přístup k letišti bez jakýchkoli celních nebo jiných hraničních omezení. Správa letiště má 8 členů z každé země.

Samotná budova letiště je rozdělena na dvě oddělené poloviny, ze kterých jedna slouží francouzské straně (dnes považována za schengenskou část) a druhá polovina slouží švýcarské straně; uprostřed terminálu se nachází celní stanoviště, takže lidé mohou "překročit hranici" odchodem na druhu stranu letiště.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Letisko Bazilej-Mulhouse-Freiburg na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poloha letiště u Basileje