Letecká základna Aviano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecká základna Aviano

United States Air Forces in Europe.png 31st Fighter Wing.png

Aviano F-16.JPG
Letouny F-16 na základně Aviano
Druh: Vojenské letiště
V blízkosti: Aviano
zeměpisné souřadnice: 46°1′53″ s. š., 12°35′49″ v. d.
Stát: Itálie
Vznik: 1911
Příslušnost: USAFE
Velitel: BG Scott J. Zobrist
Jednotky: 31. stíhací letka
(31st Fighter Wing)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah
na Wikimedia Commons

Letecká základna Aviano (anglicky Aviano Air Base) je jednou z hlavních základen Letectva Spojených států v Evropě. Leží v severovýchodní Itálii u města Aviano na úpatí Alp, asi 15 kilometrů severně od města Pordenone. Na základně je 2605 metrů dlouhá vzletová a přistávací dráha 05/23.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základna byla založena italským letectvem v roce 1911. Během první světové války odtud startovala letadla v bojích proti armádám Rakousko-Uherska a Německa. V této době odtud kapitán Maurizio Pagliano a poručík Luigi Gori, vedli neschválený, ale hrdinný a úspěšný nálet na přístav v Pule. Na jejich počest byla základna v roce 1919 pojmenována Aeroporto Pagliano e Gori.

Během druhé světové války odtud operovalo italské letectvo společně s Luftwaffe. Britské jednotky obsadily základnu v roce 1945. Britové letiště používali až do roku 1947, kdy se sem vrátily italské jednotky, které zde působily až do roku 1954.

V tomto roce podepsaly americká a italská vláda dohodu o zařazení základny mezi letiště NATO. Velitelství USAFE zahájilo oficiálně provoz 15. února 1955. Od padesátých do osmdesátých let byly v Avianu rozmístěny hotovostní bojové letouny, letouny včasné výstrahy i cvičné letouny sil NATO.

3. ledna 1998 odtud startující letoun EA-6 Prowler amerického námořnictva při cvičném letu způsobil havárii lanovky v alpském lyžařském letovisku Cavalese, při které zahynulo 20 lidí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]