Letecká základna Aviano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecká základna Aviano United States Air Forces in Europe.png 31st Fighter Wing.png
Letouny F-16 na základně Aviano
Letouny F-16 na základně Aviano
Druh Vojenské letiště
V blízkosti Aviano
Zeměpisné souřadnice 46°1′53″ s. š., 12°35′49″ v. d.
Stát Itálie
Vznik 1911
Příslušnost USAFE
Velitel BG Scott J. Zobrist
Jednotky 31. stíhací letka
(31st Fighter Wing)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah
na Wikimedia Commons

Letecká základna Aviano (anglicky Aviano Air Base) je jednou z hlavních základen Letectva Spojených států v Evropě. Leží v severovýchodní Itálii u města Aviano na úpatí Alp, asi 15 kilometrů severně od města Pordenone. Na základně je 2605 metrů dlouhá vzletová a přistávací dráha 05/23.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základna byla založena italským letectvem v roce 1911. Během první světové války odtud startovala letadla v bojích proti armádám Rakousko-Uherska a Německa. V této době odtud kapitán Maurizio Pagliano a poručík Luigi Gori, vedli neschválený, ale hrdinný a úspěšný nálet na přístav v Pule. Na jejich počest byla základna v roce 1919 pojmenována Aeroporto Pagliano e Gori.

Během druhé světové války odtud operovalo italské letectvo společně s Luftwaffe. Britské jednotky obsadily základnu v roce 1945. Britové letiště používali až do roku 1947, kdy se sem vrátily italské jednotky, které zde působily až do roku 1954.

V tomto roce podepsaly americká a italská vláda dohodu o zařazení základny mezi letiště NATO. Velitelství USAFE zahájilo oficiálně provoz 15. února 1955. Od padesátých do osmdesátých let byly v Avianu rozmístěny hotovostní bojové letouny, letouny včasné výstrahy i cvičné letouny sil NATO.

3. ledna 1998 odtud startující letoun EA-6 Prowler amerického námořnictva při cvičném letu způsobil havárii lanovky v alpském lyžařském letovisku Cavalese, při které zahynulo 20 lidí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]