Letecká základna Aviano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecká základna Aviano United States Air Forces in Europe.png 31st Fighter Wing.png
Letouny F-16 na základně Aviano
Letouny F-16 na základně Aviano
Druh Vojenské letiště
V blízkosti Aviano
Stát Itálie
Zeměpisné souřadnice 46°1′53″ s. š., 12°35′49″ v. d.
Vznik 1911
Příslušnost USAFE
Velitel BG Scott J. Zobrist
Jednotky 31. stíhací letka
(31st Fighter Wing)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah
na Wikimedia Commons

Letecká základna Aviano (anglicky Aviano Air Base) je jednou z hlavních základen Letectva Spojených států v Evropě. Leží v severovýchodní Itálii v oblasti Furlansko-Julské Benátsko asi 3 kilometry jižně od města Aviano na úpatí Karnských Alp a asi 10 kilometrů severně od města Pordenone. Sídlí zde 31. stíhací letka (anglicky 31st Fighter Wing) USAFE se stroji F-16.

Na základně je 2605 metrů dlouhá vzletová a přistávací dráha 05/23.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základna byla založena italským letectvem v roce 1911. Během první světové války odtud startovala letadla v bojích proti armádám Rakousko-Uherska a Německa. V této době odtud kapitán Maurizio Pagliano a poručík Luigi Gori, vedli neschválený, ale hrdinný a úspěšný nálet na přístav v Pule. Na jejich počest byla základna v roce 1919 pojmenována Aeroporto Pagliano e Gori.

Během druhé světové války odtud operovalo italské letectvo společně s Luftwaffe. Britské jednotky obsadily základnu v roce 1945. Britové letiště používali až do roku 1947, kdy se sem vrátily italské jednotky, které zde působily až do roku 1954.

V tomto roce podepsaly americká a italská vláda dohodu o zařazení základny mezi letiště NATO. Velitelství USAFE zahájilo oficiálně provoz 15. února 1955. Od padesátých do osmdesátých let byly v Avianu rozmístěny hotovostní bojové letouny, letouny včasné výstrahy i cvičné letouny sil NATO.

Nehody[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Nehoda lanové dráhy v Cavalese 1998.

3. ledna 1998 odtud startující letoun EA-6 Prowler amerického námořnictva při cvičném letu způsobil havárii lanovky v alpském lyžařském letovisku Cavalese, při které zahynulo 20 lidí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]