Let United Airlines 175

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trasa United Airlines 175 z Bostonu do NY 11. září 2001

Let 175 (anglicky: United Airlines Flight 175) byl pravidelný vnitrostátní let společnosti United Airlines na trase z Logan International Airport v Bostonu v Massachusetts na Los Angeles International Airport v Kalifornii realizovaný letadlem Boeing 767-200ER. Dne 11. září 2001 byl tento spoj unesen pěti teroristy, kteří se podíleli na plánu, který vešel do historie jako útoky z 11. září. Asi po 30 minutách letu, tedy mezi 8:42 a 8:46 místního času) teroristé násilím vtrhli do kokpitu a přemohli kapitána i prvního důstojníka a převzali kontrolu nad letadlem. Letadlo začal pilotovat Marwan al-Shehhi, který absolvoval pilotní kurzy. Řízení leteckého provozu zjistilo, že let UA 175 je v problémech, neboť posádka přestala komunikovat. Navíc od 8:55 začalo strmě klesat z letové hladiny (přibližně 10 km nad mořem). Několik pasažérů a palubního personálu telefonovalo z letadla a poskytli tak informace o únoscích, zraněných pasažérech a posádce. Letadlo klesalo velmi prudce a díky nezkušené pilotáži se některým pasažérům udělalo nevolno. Je pravděpodobné, že pasažéři věděli, že jejich letadlo nepilotují původní piloti. Minimálně jeden telefonát zachycuje domněnku pasažéra Petera Hansona o použití letadla jako zbraně proti budově, např. v Chicagu . Ovšem díky stylu letu a rychlosti únosců (od únosu letadla do nárazu uběhlo přibližně 15 minut) nebyl podniknut útok na kokpit. V závěrečné fázi letu klesal UA 175 rychlostí 60 m/s.

Letadlo narazilo do jižní stěny jižní věže Světového obchodního centra v 9.03 místního času. Při nárazu v rychlosti 254 m/s zahynulo všech 65 osob na palubě včetně teroristů. Únos letu č.175 byl koordinovaný s únosem letu č.11, který narazil do horní části severní věže Světového obchodního centra o 17 minut dříve. Původní plán pravděpodobně zahrnoval téměř současný náraz letadel do veží, ale let UA 175 byl vůči letu AA 11 a původnímu letovému plánu asi o 15 minut opožděn. Náraz letu č.175 do jižní věže sledovali už lidé po celém světě živě v televizi. Na základě toho, že i do jižní věže narazilo letadlo si všichni uvědomili, že obě letadla to Světového obchodního centra havarovala ve skutečnosti úmyslně, o nehodě (o které se uvažovalo, když narazilo 1. letadlo) v tuto chvíli už nemohla být řeč. Náraz a následný požár způsobily pád jižní věže o 56 minut později, ten si vyžádal stovky dalších obětí (k tomu se připočítávají oběti, které zemřely hned v době nárazu letadel). Celkem ve věži zahynulo přibližně 700 osob. [1]Během záchranných prací v prostorách Světového obchodního centra byly nalezeny a identifikovány desítky obětí z letu č. 175, ale mnoho dalších pozůstatků se identifikovat nepodařilo.

Alshehri pilotoval letadlo, které narazilo do jižní věže Světového obchodního centra

Únosci[editovat | editovat zdroj]

Marwan Alshehri, Fayez Banihammad, Mohald Alshehri, Hamza al-Ghamdi, Ahmed Al Ghamdi Tým teroristů letu č.175 řídil Marwan Alshehri, původem ze Spojených arabských emirátů. Získal pilotní licenci při leteckém výcviku na Floridě, tam s ním trénoval i Muhammad Atta (pilotoval let č.11).

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United Airlines Flight 175 na anglické Wikipedii.

  1. LIPTON, Eric. Study Maps the Location of Deaths in the Twin Towers. The New York Times. 2004-07-22. Dostupné online [cit. 2017-10-23]. ISSN 0362-4331. (anglicky)